Turkcell’liler bayram keyfini mobil internetle yaşadı

Kurban Bayramı’nda en çok mobil internet üzerinden bayramlaşan Turkcell’liler, arife ve bayram günlerini de kapsayan 5 gün boyunca toplamda 8,5 milyon GB data kullanarak Ramazan Bayramı’ndaki rekor trafiği aşarken, geçen yılki Kurban Bayramı verilerini de yaklaşık olarak ikiye katladı. Turkcell müşterileri, bayram süresince 1,5 milyar dakika konuştu ve 900 milyon SMS gönderdi. Turkcell’lilerin ilk tercihi olan BiP, bayramın da en popüler uygulaması olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin Turkcell’i, bayramı sevdikleriyle kutlamak isteyen müşterilerini 4.5G hızıyla birbirine bağladı. Turkcell’liler arife ve Kurban Bayramı’nı kapsayan 11-15 Eylül tarihleri arasında şimdiye kadarki en fazla iletişim trafiğini gerçekleştirirken, iletişimlerinde en çok mobil interneti tercih ettiler. Mobil internette Ramazan Bayramı’ndaki rekor tüketimi aşan ve bu yılki en yüksek data kullanımına imza atan Turkcell’liler, 8,5 milyon GB’lık data kullanımıyla geçen yıl Kurban Bayramı’ndaki mobil internet trafiğini de yaklaşık olarak ikiye katladı. En fazla data kullanımının yapıldığı ilk 10 il ise sırasıyla; İstanbul, İzmir,Ankara, Antalya, Muğla, Bursa, Mersin, Kocaeli, Hatay ve Balıkesir oldu.

Bayramda çok konuştuk

Turkcell müşterileri Kurban Bayramı süresince sevdikleriyle 1,5 milyar dakika konuşurken, 900 milyon SMS gönderdiler. Ses, SMS, data kullanımının en fazla olduğu ve iletişimin en fazla yaşandığı il yineİstanbul olurken, bayramda en çok konuşan 10 il ise sırasıyla İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Mersin, Diyarbakır, Kocaeli, Adana, Konya olarak kaydedildi.

Bayramda BiP revaçtaydı

Turkcell’lilerin sevdikleriyle yüksek kalitede, ücretsiz, sesli ve görüntülü görüşmenin keyfini yaşadığı BiP, Kurban Bayramı’nın da en popüler uygulaması oldu. Bayram boyunca BiP üzerinden gönderilen mesaj sayısı 26 milyona yaklaştı. Turkcell’liler, yine BiP’i kullanarak 400 bin arama yaptı ve toplamda 2 milyon dakikalık sesli ve görüntülü görüşme gerçekleştirdi. Böylece bayram mesajlarını BiP’ten göndermeyi tercih eden Turkcell müşterileri kendi data paketlerinden de ekstra harcama yapmadılar.

Caps yapma, Yiğit Özgür çıkartmaları ve kaybolan mesaj gibi pek çok özelliğiyle kendi alanında dünyanın en yenilikçi uygulamalarından biri olan BiP, şimdiye dek 192 ülkede yaklaşık 10 milyonluk indirme sayısına ulaştı.

En çok Suudi Arabistan’dan arama yapıldı

Bayram coşkusunu ülke sınırlarının dışına taşıyan Turkcell’liler, 5 günlük bayram tatili boyunca yurt dışıyla toplam 6 milyon dakika görüştü. Türkiye’den en çok arama geçen yıllarda olduğu gibi Almanya’ya yapıldı. Yurt dışındaki Turkcell’liler ise Türkiye’deki yakınlarını en çok Suudi Arabistan’dan aradı.