Turkcell’in Ukrayna’daki iştiraki life:) artık lifecell

Bölgesel güç olma yolunda Ukrayna’yı pilot ülke olarak tanımlayan Turkcell, ülkedeki iştiraki life:)’ı teknoloji altyapısından sonra marka yüzüyle de yeniden yapılandırıyor. Operatör artık müşterilerinin karşısına Turkcell’in mavi-sarı renkleri ve lifecell markasıyla çıkacak. Uluslararası pazarlarda 3 yılda ortalama yüzde 15 gelir büyümesi öngören ve Ukrayna’yı uluslararası işlerinin pilot ülkesi olarak konumlayan Turkcell, teknoloji liderliğini Ukrayna’ya taşımayı lifecell’li yeni dönemde de artırarak sürdürecek.

Bölgesel güç olma hedefi doğrultusunda, faaliyette bulunduğu ülkelerde konumunu daha da güçlendirmeye odaklanan Turkcell, uluslararası operasyonları için pilot ülke Ukrayna’da marka değişimine gidiyor. Turkcell’in Ukrayna’daki iştiraki life:), 3G+ ile açtığı yeni dönem ve Turkcell’in marka bütünleşmesi stratejisi kapsamında, artık Ukrayna’ya lifecell markası altında hizmet verecek.

Ukrayna’da 3G’li iletişim lifecell’in mavi-sarı renklerine boyanacak

Turkcell Ukrayna’ya inancını, 3G ihalesi sürecinde yaptığı lisans yatırımıyla göstermiş, sonrasında life:)’ın Ukrayna’yı 3G ile tanıştırması sürecine büyük destek olmuştu. Temmuz ayında yerel ortağının %44,96 hissesini satın alarak life:)’ın %100 sahibi olan Turkcell, Ukrayna’yı uluslararası büyüme hedeflerinin kaldıraç ülkesi olarak konumladı; uluslararası marka bütünleşmesine de bu ülkeden başladı.

Marka değişimi kapsamında ülkede çapında 91 şehirde 184 münhasır mağaza, lifecell logosu ve Turkcell’in de ana renkleri olan sarı ve mavi renklerle donatılacak. Buna ilaveten, 144 satış noktası lifecell markası altında hizmet verecek.

lifecell’in doğuş sürecini Ukrayna’da düzenlenen marka lansmanı toplantısında Ukrayna ve Türk basınına anlatan lifecell Genel Müdürü Burak Ersoy şöyle konuştu:

“3G+ ve Turkcell’in %100 desteği ile başlayan yeni dönemin işareti olan bu değişim, life:)’ın yenilikçi ve enerjik yapısının Turkcell’in teknoloji liderliği ve tecrübesiyle birleşmesini en iyi biçimde yansıtıyor.  lifecell markasının ortaya çıkması, sadece görsel bir farklılaşma ile sınırlı değil. Ukrayna’ya 3G’yi getiren ilk GSM operatörü olarak ortaya koyduğumuz teknolojik liderliği, hem marka duruşumuz, hem ürün ve servislerimiz, hem de sunduğumuz müşteri deneyimi ile yukarı taşıyacağız. Bunu yaparken de, Turkcell’in tecrübesinden ve desteğinden her geçen gün daha fazla faydalanacağız.”

3G’de ilklerle başlayan dönem, başarı hikayesiyle devam ediyor

Ukrayna pazarına olan inancını 3G ihalesinde en büyük yatırımı yaparak ortaya koyan şirket 2015’in Şubat ayı sonunda yapılan bu ihalede, 118,4 milyon dolar ile yatırıma en elverişli frekansı almaya hak kazmıştı. İhalenin ardından life:) 3G’yi 3 ayda rakiplerinden önce devreye sokmayı başardı.

Şirket, 3G’yi, Turkcell’in dünya çapında bir ilk olarak sunduğu ve 63,3 Mpbs’a kadar hıza imkân veren üç taşıyıcı teknolojisi ve 3G+ markasıyla Ukrayna’ya taşıdı. 6 ay gibi kısa bir süre içinde 13,8 milyon müşterisinin 2 milyonunu 3G+’li yaptı. Bu hizmetten faydalanabilecek her iki müşteriden biri aktif 3G kullanıcısı haline geldi. Şebekedeki veri trafiği, Mayıs ayından bu yana %50 arttı.

7 ayda EDGE’den 3G ile mobil hizmetler dünyasına

life:) son olarak Turkcell’in iletişim platformu BiP’i de Ukrayna’da yerel dil ve yerelleştirmiş içeriklerle, ve sesli ve görüntülü konuşma özellikleriyle hayata geçirdi. Böylelikle life:) müşterileri, 3G’nin sunduğu mobil ürün ve servisler dünyasına da hızlı bir giriş yapmış oldu.

Yüzde 46 akıllı cihaz penetrasyonuyla bu alanda pazar lideri konumunda bulunan life:), Ukrayna’da 3G’li dönemdeki teknoloji liderliğini artık lifecell markasıyla sürdürecek. Hızlı mobil internet hizmetini “geleceğe bağlan” sloganıyla müşterilerinin hizmetine sunmaya devam edecek.

10 yılda life:)’tan lifecell’e uzanan öykü

Kuruluş:

Ocak 2005 (%55,04 Turkcell – %44,96 SCM Holding)

Abone Sayısı:

13,8milyon (2015 3. Çeyrek itibariyle)

Aktif 3G data abonesi:

2,03 milyon

Akıllı Telefon Penetrasyonu:

%46

3Gli dönemde life:)’tan lifecell’e…

  • 23 Şubat 2015: Turkcell’in desteğiyle life:) Ukrayna 3G ihalesinde, yatırıma en elverişli frekansı en yüksek teklifi vererek aldı. İhale günü kuruyla 118,4 milyon dolar lisans yatırımı sözü verildi.
  • 20 Mart 2015: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında, Erdoğan ve Ukraynalı mevkidaşı Petro Poroşenko himayelerinde düzenlenen bir törenle, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça Turkcell’in yatırımını gösteren sembolik çeki Ukrayna Başbakan Yardımcısı Gennadiy Zubko’a takdim etti.
  • 19 Mayıs 2015: 3G+’ın Lviv’de faaliyete geçmesiyle life:) ülkeye bu teknolojiyi getiren ilk GSM şirketi oldu. 4 Haziran’da Kiev ve diğer Ukrayna şehirleri de 3G ile tanıştı. 4 Haziran’da Kiev’de yapılan lansmanda Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu “Ukrayna uluslararası operasyonlarımız için pilot ülke” dedi.
  • 10 Temmuz 2015: Turkcell ve SCM arasında varılan anlaşmanın tamamlanmasıyla, life:) %100 Turkcell iştiraki haline geldi.
  • 1 Ekim 2015: Turkcell Perakende Satış ve Dağıtım Kanalları Grup Başkanı Burak Ersoy, life:) CEO’su olarak göreve başladı.
  • 16 Aralık 2015: Turkcell’in IP tabanlı iletişim platformu BiP, Ukrayna’da yerel dil, yerel içerik, sesli ve görüntülü konuşma özellikleriyle devreye girdi.