Turkcell’in şebekesi Yerli Yapay Zekâ ile daha da güçlü

Turkcell’liler geleceğin teknolojileri olan yapay zekâ ve makine öğrenmesinin yeteneklerini deneyimlemeye devam ediyor. Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen “Baz İstasyonu Servis Kesinti Tahminleme” sistemiyle şebekelerden gelen 200 milyon alarm, yerli makine öğrenmesi ve yapay zekâ platformu tarafından yorumlanarak şebekede oluşabilecek potansiyel sorunlar önceden tahmin ediliyor. Böylece şebeke kesintisi yaşanmadan erken müdahale ve arıza önleme sağlanıyor.

Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell, teknoloji dünyasının yeniliklerini zaman kaybetmeksizin şebekelerine uyguluyor ve müşterilerinin hizmetine sunuyor. Turkcell’lilerin daha kusursuz bir iletişim deneyimi yaşamaları için şimdi de yerli imkânlarla geliştirilen yapay zekâ ve makine öğrenmesi algoritmaları Turkcell şebekesine uygulanarak dijital operatör yetenekleri pekiştiriliyor.

Bu kapsamda Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen “Baz İstasyonu Servis Kesinti Tahminleme” projesiyle, haberleşmeyi sağlayan baz istasyonlarındaki olası sorunlar önden tahmin edilerek, yerli yapay zekâ yetenekleriyle saha kesintilerinin önüne geçiliyor.

Turkcell’in dijital operatör olmanın yanı sıra kendi kullandığı teknolojileri kendisi üreten bir şirket olduğunun altını çizen Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen yapay zekâ ve makine öğrenmesi algoritmalarıyla müşterilerimize kusursuz bir deneyim yaşatmak için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz ‘Baz İstasyonu Servis Kesinti Tahminleme’ sistemimiz daha şimdiden yüzde 85 gibi yüksek oranda şebekemizde yaşanabilecek olası durumları bize önceden haber veriyor. Yeni teknolojiler sayesinde verimliliğini arttıran çözümlerimizle müşterilerimize kusursuz bir deneyim yaşatırken, sağladığımız tasarruflarla da kaynak verimliliğini maksimum düzeye çıkarıyoruz. Müşterilerimize en son teknolojilerle en kaliteli şebeke deneyimi yaşatmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.

 

“Baz İstasyonu Servis Kesinti Tahminleme” projesi sayesinde yaklaşık 200 milyon alarm kaydı ve ona karşılık gelen 200 GB veri, Turkcell’ in yerli ML (Machine Learning) platformunda yine Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen yapay zekâ algoritmaları ile işleniyor ve saha bazında 24 saatlik bir dilimde kesinti tahmin oranı üretiliyor. Tahmin algoritmasının ürettiği oran anlamlı bulunması durumunda ilgili saha sorumlusu Bölge Çözüm Ortağı’ na açılan bir “Arıza Kaydı” vasıtası ile proaktif olarak müdahale süreci başlatıyor.

Yerli Yapay Zekâ ile üretilen ilk verileri analiz eden Turkcell Şebeke Operasyonları Merkezi ekipleri projenin ilk bir ayında 100’ün üzerinde sahayı ilgili Bölge Çözüm Ortağı ekipleri ile paylaştı.  Yapılan müdahaleler ile birlikte ilgili sahalardaki olası servis kayıplarının önüne geçildi.