Turkcell’in Merhaba Umut Projesi bir kez daha dünyaya örnek oldu

Turkcell’in Suriyeli mültecilerin hayatını mobil teknolojilerle iyileştirme hedefiyle hayata geçirdiği ve şu ana kadar pek çok uluslararası ödüle layık görülen ‘Merhaba Umut’ projesi, Eğitim İçin Mobil Birliği / Mobiles for Education Alliance tarafından örnek uygulama seçildi.

 

Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell, imza attığı sosyal sorumluluk projeleriyle tüm dünyada örnek gösterilmeye devam ediyor. Dünya Bankası, UNESCO, UNICEF, USAID gibi uluslararası saygın kuruluşların ve GSMA, ITU gibi mobil iletişim dünyasının en önemli kurumlarının ortaklığıyla oluşturulan Mobiles for Education Alliance / Eğitim İçin Mobil Birliği, Turkcell’in ‘Merhaba Umut’ projesini 160 proje arasından örnek proje olarak seçti. Birlikten gelen davet üzerine Turkcell, örnek projelerin aktarılması amacıyla düzenlenen kapalı sempozyuma katılarak ‘Merhaba Umut’un hikayesini ve mobil teknolojisiyle insanlığa sağladığı faydayı Mobil Eğitim Birliği yetkilileri ve katılımcılar ile paylaştı. 6-8 Kasım tarihleri arasında Eğitim İçin Mobil Birliği’nin Washington’da düzenlediği ve 40’tan fazla ülkenin temsil edildiği kapalı sempozyumun teması “Kıt Kaynaklı Bölgelerde Öğretmen ve Yerel Eğitimcilere Destek için Teknoloji Kullanımı” idi.  “Kriz ve Çatışma Döneminde Harekete Geçmek” başlığı altında ele alınan “Merhaba Umut” Türkiye’den kabul edilen tek proje oldu.

 

Uygulama 1 milyon Suriyeli tarafından kullanılıyor

 

Turkcell Akıllı Mekanlar ve İş Uygulamaları Direktörü Esat Sönmezer, etkinlikte yaptığı sunumda projeyi şu sözlerle anlattı: “Dünyanın ilk dijital operatörü olarak dijital yetkinliklerimizle topluma fayda sağlamayı oldukça önemsiyoruz. Merhaba Umut, dijital toplum uygulamalarımızın en önemlilerinden biri. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin verilerine göre dünya genelinde mülteci sayısı 25,4 milyona ulaştı. Dünyadaki mültecilerin yaklaşık dörtte biri Suriye’den kaçanlardan oluşuyor ve yaklaşık her 2 Suriyeliden biri Türkiye’de yaşıyor. Ülkemizde 3.5 milyon Suriyeli göçmen bulunuyor. Suriyeli mültecilerin Türkiye’ye geldiklerinde aileleriyle bağlantı kurmak için öğrenmek istedikleri ilk şey Wi-Fi şifresi. Merhaba Umut, insani amaçlarla ve teknolojinin kullanımıyla Suriyelilerin Türkçe’ye ve Türkiye’deki yaşama adapte olabilmelerini sağlamak ve yaşam kalitelerini arttırmak amacı ile ortaya çıktı. Turkcell bugün “Merhaba Umut”la Türkiye’de yaşayan 3.5 milyon Suriyeliye ulaşmayı hedefliyoruz.”

 

Uçtan uca mültecilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan uygulama

 

Merhaba Umut projesinin kalbini bugüne kadar yaklaşık 1 milyon kişinin indirdiği uygulama oluşturuyor. Apple ve Play Store’dan, tüm operatörlerin abonelerinin ücretsiz olarak indirebildiği bu uygulamada Türkçe-Arapça ve Arapça-Türkçe sesli çeviri, Türkçe öğrenme kartları ve resmi işlemler, sağlık, eğitim, seyahat, barınma hizmetleri ile ilgili sıkça sorulan sorulardan oluşan faydalı bilgiler bölümleri yoğunlukla kullanılıyor. Uygulamada ayrıca Arapça haberlere erişim ve en yakın hastane, eczane, banka, cami, polis merkezi, otobüs durağı isim, adres ve yol tarifi gibi bilgiler bulunuyor. Uygulama, Türk Kızılay’ı ve Daily Sabah Arabic ile gerçekleştirilen iş birliği sayesinde güncel ve faydalı bilgilerle yenilenerek hizmet veriyor. Öte yandan Türkiye’de haberlere erişmekte zorluk çeken Suriyeliler, haberler sekmesinin eklenmesiyle yaşadıkları ülkedeki ve dünyadaki gelişmeleri anadillerinden takip etme imkanı yakalıyor. ‘Merhaba Umut’ uygulamasında kullanıcılar için tek tuşla Turkcell’in Arapça çağrı merkezini arama olanağı da var.

 

Uluslararası pek çok ödül aldı

 

“Merhaba Umut”, kurumsal sosyal sorumluluk alanında küresel ölçekte ses getirdi ve prestijli uluslararası platformlarda ödüller aldı.

 

  • Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) tarafından oluşturulan 10 kişilik “Sürdürülebilir Kalkınmanın Öncüsü” listesinde Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu yer aldı.
  • Ethical Corp Responsible Business Award 2017 organizasyonunda Diversity and Inclusion kategorisinde birinci oldu.
  • ITU (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği) liderliğinde WSIS Prizes 2017’de “Kültürel Çeşitlilik ve Kimlik, Dil Çeşitliliği” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.
  • UNESCO-Pearson’un ‘Dijital Dünyada Okur-Yazarlık’ ödüllerinde en iyi 14 uygulamadan biri seçildi.
  • GSMA’in “Mobil İletişim Sektörüne Önemli Katkı” ödülüne layık görüldü.
  • GSMA Glomo Ödülleri 2017’de “Sosyal ve Ekonomik Gelişim” kategorisinde “Olağanüstü ya da İnsani Durumlarda Mobil İletişim” ödülünü aldı.
  • GSMA Case For Change Projesi kapsamında seçilen uluslararası projelerden biri oldu ve kısa filmi çekildi.