Turkcell’e EMEA FAA’dan “En İyi Kurumsal Bono İhracı” ödülü

Turkcell, 2015 yılı içerisinde gerçekleştirdiği 500 milyon ABD Doları tutarında Eurobond ihracıyla EMEA Finance Achievement Awards’ta (EMEA FAA) “En İyi Kurumsal Bono İhracı (Best Corporate Bond in EMEA)” ödülüne layık görüldü.

Turkcell’in 2015 yılındaki finansal başarısına büyük ödül uluslararası arenadan geldi. EMEA Finance dergisi tarafından düzenlenen EMEA Finance Achievement Awards, Turkcell’i   “En İyi Kurumsal Bono İhracı (Best Corporate Bond in EMEA)” ödülüne layık gördü. Turkcell bu ödülü 500 milyon ABD Doları tutarındaki Eurobond ihracıyla kazandı. Turkcell’in, aracı bankalarından biri olan HSBC ile birlikte aday olduğu EMEA Finance Achievement Awards, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde yer alan sermaye piyasalarındaki başarılı uluslararası finansal işlemleri ödüllendiriliyor.

Rekor sürede kredi notu

Turkcell, Eurobond ihraç işlemiyle büyük bir başarıya imza atarak rekor denebilecek kadar kısa bir sürede dünyanın önde gelen 3 büyük kredi derecelendirme kuruluşundan da “yatırım yapılabilir” notu alan tek Türk şirketi olmuştu. Böylece şirketin altyapı yatırımlarında, mevcut borçların yeniden yapılandırılmasında ve oluşabilecek yatırım fırsatlarının finansmanında kullanılmak üzere 2,9 milyar ABD Doları tutarında fon 2 ay gibi kısa bir zamanda kullanıma hazır hale getirilmişti. HSBC, BNP Paribas ve Citigroup Global aracılığında tahvil ihraç işlemi gerçekleştiren Turkcell, 2015 yılı içerisinde reel sektörde bir Türk şirketi tarafından uluslararası piyasalarda gerçekleştirilmiş, ilk ve tek Eurobond ihracında yatırımcılardan yaklaşık 4 kat talep aldı.

“Yatırımla, teknolojiyle ülkemize faydalı işler yapmaya devam edeceğiz”

Turkcell’in uluslararası alanda layık görüldüğü bu prestijli ödül için yaptığı açıklamada Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Bülent Aksu, “Bu başarının arkasında yönetim takımımız, çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimizle tam bir takım ruhu içerisinde, çok çalışarak başarıya odaklanmamız ve ülkemize olan güven yatmaktadır. İlk Türk şirketi olarak, çok kısa bir sürede almış olduğumuz “Yatırım yapılabilir” notu, sektördeki liderliğimizi pekiştirmiştir. Üstüne bir de 500 milyon ABD Doları tutarında Eurobond ihraç eden bir kurum olarak dünya çapında kazandığımız güvenin bir de ödülle tescillenmesinden gurur ve mutluluk duyuyorum. Bundan sonra da entegre bir oyuncu olarak yatırımlarımızla, teknolojimizle insanımıza ve ülkemize faydalı işler yapmaya devam edeceğiz. Başarılarımızdaki katkılarından dolayı tüm takım arkadaşlarımı ve paydaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.