Turkcell’den geleceğin mimarlarına “Zeka Gücü” ile desteğe devam

Çocukların çağın gereklerine uygun eğitim almaları için her alanda destek veren Turkcell, “Zeka Gücü” projesiyle özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü sınıflara teknolojik donanım sağlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi BİLSEM’lerde gerçekleştirilen Zeka Gücü Projesi’nin 2019 yılındaki ilk durağı İstanbul oldu. İstanbul Ataşehir Fuat Sezgin Bilim ve Sanat Merkezi’nde açılan Zeka Gücü sınıfında özel yetenekli öğrenciler, potansiyellerini geliştirmek üzere en üst seviye teknolojik eğitime erişebilecek.

Türkiye’nin Turkcell’i, özel yetenekli çocukları “Zeka Gücü” projesiyle geleceğin dünyasına hazırlamayı sürdürüyor. Bu kapsamda çocuklar yapay zeka, kodlama, uzay bilimleri, robotik, akıllı ev ve bulut teknolojilerine yönelik eğitim alıyor, projeler geliştiriyor. Turkcell’in yerli ve milli teknoloji üretimi vizyonuna kaynak sağlayan Zeka Gücü projesinin, 2019 yılındaki ilk adımı Ataşehir Bilim ve Sanat Merkezi’nde (BİLSEM) atıldı.

 

Turkcell’den çocuklara geleceğin alfabesi eğitimi 

 

Zeka Gücü ile Türkiye genelinde 27 ilde toplam 33. sınıf kuruldu. Projeyle 30 bin öğrenciye ulaşıldı. 6000 öğrenciye yüz yüze eğitim verildi. Aynı zamanda 81 ilde 22 bin öğrenciye geleceğin alfabesi olarak kabul edilen kodlama eğitimi için Maker ve Kodlama kiti dağıtıldı. Türkiye’de “Maker Hareketi” (kendin yap-kodlama) konusunda atılan ilk adımlardan biri olarak da dikkat çekiyor. Bu kite sahip öğrencilere internet üzerinden 150 bin saati aşan robotik ve kodlama eğitimi verildi. Yeni nesil üretim araçlarını öğretmeyi amaçlayan eğitim programı, yüz yüze ve online eğitimler olarak ikiye ayrılıyor. Özel yetenekli çocukların yaratıcılığını ve potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçlayan projede her öğrenciye dizüstü bilgisayar, üç boyutlu yazıcı (3D printer), akıllı tahta ve öğrencilerin üretim ve tasarım süreçlerine destek olacak elektronik setler ve alet takımları sunuluyor.

 

Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili: “Tüm BİLSEM’ler Zeka Gücü’yle donatılacak”

 

“İstanbul Ataşehir Fuat Sezgin Bilim ve Sanat Merkezi, Türkiye’deki 43 bin öğrencinin eğitim aldığı, 139 BİLSEM’den ilk açılanlar arasında 5’nci. Bu nedenle ayrı bir anlamı var. Daha nitelikli hale getirmek için de gerekenler yapılıyor. Bugün yapacağımız Zeka Gücü sınıfı açılışıyla, teknolojik alanda da zenginleştiriyoruz. Bu sınıflarda tam BİLSEM’e göre işler yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile Turkcell arasında Zeka Gücü sınıfları projesiyle de çok kıymetli ve önemli bir işbirliği yürütülüyor. Tüm BİLSEM’ler bu sınıflarla donatılana kadar sürecek. Turkcell’e desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Biz kendilerinden memnunuz. Özel yetenekli çocuklar Allah’ın insanlığa armağanı. Bu şekilde görüp, yetiştirip, ülkemize kazandırırsak tüm insanlığa hizmet edecekler. Kazanan ülkemiz olacak, insanlık olacak.”

 

 

Ömer Barbaros Yiş: “Yerli ve milli teknoloji üretimi için çalışıyoruz”

 

Sınıfın açılışı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, Turkcell’in gelirlerinin yüzde 1’ini topluma katkı projeleri için ayırdığını belirterek “Burada gördüğüm enerji beni çok mutlu etti. Heyecanım arttı, şimdi gidip daha çok çalışacağım. Daha çok iş yapalım ki bu projeler de artarak devam etsin. Projelerimizdeki önceliklerimiz; Türkiye’nin geleceğine değer katması, fırsat eşitliği sunması ve sürdürülebilir olması. Bu çalışmalarda yerli ve milli teknoloji üretimi ile Türkiye’nin yerlileşme vizyonuna destek veriyoruz. Eğitim 2023 Hedefleri’ne paralel, özellikle Anadolu’daki özel yetenekli öğrencilerin, potansiyellerini geliştiren teknolojilere erişebilmeleri sağlıyoruz. Projelerimiz ayrıca Birleşmiş Milletler Sürdürebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasında da önemli katkılar sunuyor” dedi.

 

2020 hedefi 50 bin öğrenci

 

Yeni nesil üretim araçlarını öğretmeyi planlayan eğitim programı, yüz yüze ve online eğitimler olarak ikiye ayrılıyor. Proje, özel yetenekli çocukların içindeki yaratıcılığı ve potansiyeli ortaya çıkarmayı amaç ediniyor. A’dan Z’ye Turkcell tarafından kurulan Zeka Gücü Laboratuvarları’nda öğrencilerin üretim ve tasarım süreçlerine destek olacak elektronik setler ve alet takımları bulunuyor. Proje, Türkiye’de “Maker Hareketi” (kendin yap-kodlama) konusunda atılan ilk adımlardan biri olarak da dikkat çekiyor. Üç boyutlu yazıcılardan maker kitlere kadar birçok ürünün yer aldığı laboratuvarlarda verilen yüz yüze eğitimler, www.zekagucu.com.tr üzerinden verilen online eğitimlerle destekleniyor. Projenin 2020 hedefi 50 bin öğrenciye ulaşmak.