Turkcell ve TİSVA işbirliği ile dar gelirli kadınlara 500 milyon TL mikrokredi

Kurulduğu günden bu yana istihdam, eğitim, girişimcilik gibi hayatın her alanında kadınların yanında olan Turkcell, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mikrokredi Programına destek vererek “Ekonomiye Kadın Gücü” projesiyle 150 bin dar gelirli kadının hayallerini gerçekleştirmesini sağladı. 2003 yılından beri birçok kadının kendi ayakları üzerinde durmasına destek olan program, Turkcell’in satıştan pazarlamaya birçok alandaki katkısı ile güçlendi. Türkiye’nin desteğini de arkasına alan programda kadınlar, 500 milyon TL kredi ile güçlenerek hayallerini gerçekleştirme imkanına sahip oldu.

Turkcell, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ile ekonomik üretime başlamak isteyen dar gelirli kadınlar için oluşturduğu “Ekonomiye Kadın Gücü” projesini sürdürüyor. Türkiye’nin her noktasında 500 liradan 15.000 liraya kadar kredi alarak ailesine bakan, kendini geliştiren, ekonomiye katılan binlerce kadın güçlenerek kendi ayakları üzerinde duruyor.

Ekonomiye Kadın Gücü ile kadınlara her alanda destek

Program kapsamında sürdürülebilir bir geçim modeline kavuşmasını sağlamak adına kadın girişimcilerin eğitim, pazarlama, teknoloji alanında kendilerini geliştirmelerine destek olundu. Aldıkları mikrokredi ile nakit ihtiyacını karşılayan kadın girişimciler, Turkcell’in verdiği satıştan pazarlamaya birçok farklı eğitim ile de profesyonel girişimci olma yolunda ilerlediler. Ayrıca proje kapsamında kadınların daha fazla kazanç sağlamaları amacıyla N11 işbirliğinde Ekonomiye Kadın Gücü sanal mağazası açıldı. Mağaza, Anadolu’nun otantik, geleneksel ve tamamen el işi ürünlerinden seçilen ürün gamına sahip. Kastamonu’dan taş baskı masa örtüleri, Konya’dan tuzdan yapılmış aksesuar malzemeleri, Mardin’den bıttım sabunu, Hakkari’den yöresel fistan takımı, Samsun’dan yün dokuma cecim kilimi ve Kütahya’dan çini takılar bu seçeneklere sadece birkaç örnek. Bugüne kadar Türkiye’nin her yerinden alıcıların tercihi olan mağaza kadın girişimcilerimizin emeğini değere dönüştürüyor.

Mikrokredi Programı ile hem aileler hem de kadınlar gelecekten umutlu

69 ilde hizmet, hayvancılık, tarım, üretim ve ticaret gibi pek çok alanda işlerini program ile büyüten kadın girişimciler program sayesinde, Türkiye’de pek çok kadının hayalini kurduğu fakat cesaret edemediği işlere başladı. Ortalama 4 kişilik aile bütçesine katkıda bulunan girişimci kadınlar, Turkcell ve TİSVA ortaklığıyla yürütülen program sayesinde hem kendi hem de ailelerinin, eğitimini sağlayabilir hale geldi.

Rakamlarla “Ekonomiye Kadın Gücü”

  • Ekonomiye Kadın Gücü projesinin en yaşlısı 94 yaşındaki Nuri Doğru. 1922 yılında Bismil’in Tatlıçayır köyünde dünyaya gelen Nuri Hanım 8 çocuk annesi. İlk çektiği 700 TL’lik mikrokrediyi sermaye olarak kullanıp, şu an oğluyla birlikte pazarcılık yapıyor.
  • Projeden faydalanarak mikrokredi kullanan en genç isim Mersinli Fatma Aslan 1997 doğumlu. Çiftçilikle uğraşan 19 yaşındaki Fatma Aslan aldığı 1000 TL’lik ilk mikrokrediyi ailesinin sahibi olduğu tarlanın giderleri için kullandı.
  • Ekonomiye Kadın Gücü projesi kapsamında, 26 kadın kullandıkları mikrokredi sayesinde imal ettikleri kuru biber, salça, iğne oyası, kozmetik gibi ürünleri ihraç etmeye başladılar. 10’uŞanlıurfa’dan.
  • Mikrokredi kullanan 44 kadın sadece hayallerine kavuşmakla kalmadı, pek çok başarıya imza atarak yurtiçi ve yurtdışında pek çok ödüle layık görüldüler. Tıpkı Kader Özge gibi. Kader Özge, Pedra Ekolojik Temizlik Malzemeleri ile ülkeler arası satış yarışmalarında 7 kez birincilik kupası ve ödülü kazandı.
  • Program kapsamında 4.000’e yakın kadın eşinin desteğini almadan çocuklarına kendi başına bakıyor.
  • Türkiye’nin en çok mikrokredi şampiyonu olan illler: Kahramanmaraş, Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa Şubeleridir.

94 yaşındaki Nuri Hanım mikrokredi ile hayata döndü

1922 yılında Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde doğan ve bugün 94 yaşında olan Nuri Doğru’nun zorlu hayatı Turkcell ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın verdiği mikrokredi ile değişti. 14 yaşında evlendirilen Nuri Hanım’ın genç yaşta 8 çocuğu oldu.   Zorlu başlayan hayatı aile içi şiddete maruz kalıp sonrasında çocuklarıyla tek başına kalmasıyla devam etti. Yıllarca köyde geçinmek için temizlikçilik dahil her işi yaptıktan sonra yerleştiği Bismil’de mikrokrediyle tanışması hayatının dönüm noktası oldu.  2011 yılında önce 700 lira, ardından da 1000 lira alarak sebze meyve alım satımı yapan oğluyla birlikte çalışmaya başladı.