Turkcell Türkiye’nin dönüşümüne dijital entegratör olarak katkı verecek

Şehir hastanelerinden, İstanbul Yeni Havalimanı’na Türkiye’nin en büyük projelerinde sistem entegratörü olarak yer alan Turkcell, Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyor.

Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell, ürettiği teknolojiyle artık “entegratör” kimliğiyle de ön planda. Sağlıktan enerjiye, veri merkezinden kamuya onlarca farklı sektörde dijital entegratör  olarak başrol oynayan Turkcell, işbirliği yaptığı şirketlerin yanı sıra Türkiye’nin dijital ekonomisine de değer katıyor. Türkiye’de dijital dönüşüm konusunda önemli adımlar atılırken Türkiye’nin Turkcell’i her alanda olduğu gibi bu dönüşümede en büyük katkıyı veriyor. Bilişim hizmetleri satışı konusunda Türkiye’nin en büyük firmalarından biri olan Turkcell, hizmetlerin kapsamını genişleterek kurumsal şirketleri birlikte büyümeye davet ediyor. Turkcell, bir dijital entegratör olarak sadece Türkiye’de lider olduğu alanlarda değil, teknolojinin dokunduğu her alanda şirketlerin daha hızlı karar almalarını, daha verimli çalışmalarını sağlayacak projeler üretiyor.

Bu yılın Eylül ayında IDC tarafından yayınlanan analiz raporuna göre, sistem entegratörlerinin oluşturduğu toplam pazar büyüklüğü 1.5 milyar doları aşmış durumda. Türkiye’nin öncü BT hizmetleri oyuncularının yer aldığı analiz raporunda Turkcell, kurumsal müşterilerine sunduğu çözüm ve hizmetlerle en büyükler arasında yer alıyor.

 

“Dijital entegratörlük” kurallarını yeniden yazıyoruz

 

Bu başarı hikayesiyle ilgili açıklama yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan, en yenilikçi ve işletmelere değer katan projelerin ortak akıl ile hayata geçirilebileceğini dile getirdi.Erkan, “2015 yılında mobil ve sabit hizmetlerimizi birleştirerek yola çıktığımızda dijital ürün ve servislerimizin de sayısını  artırmaya başladık. Dijital operatör yolculuğumuzun ilk adımlarını o zaman atmıştık. Bu ürün ve servisleri müşterilerimize özel çözümlerle sunduk” dedi. Erkan, müşterilerin veri merkezi ihtiyacını karşılayabilmek için 2016 yılında Gebze’de büyük bir yatırım yaptıklarını hatırlatarak:  “Kurumsal müşterilerimiz tarafından kullanılan ürün ve servisler, bizi yeni çözümler üretmeye yönlendirdi. Müşterilerimizin cihazlarını uzaktan yönetme ihtiyaçlarına özel çözümler, ERP, CRM ve işletim sistemleri yönetimi gibi çözümleri de ekledik. Çözümlerin artması ve barındırma, güvenlik gibi ihtiyaçları da beraberinde getirdi. Böylece yeni veri merkezimizi bu sene İzmir’de açtık. Müşterilerimizin ihtiyacı olan bilgi teknolojileri çözümlerini dijital entegratör olarak uçtan uca vermek ve onların işlerine değer katarak Türkiye’yi büyütmek bizim için çok değerli. Geleceğin dijital entegratörlük kurallarını yazmaya soyunmuş bir şirket olarak, kurumsal müşterilerimize verdiğimiz hizmetleri farklılaştırmaya talibiz ”diye konuştu.

 

Turkcell en büyükler arasında

IDC’nin yayınladığı Türkiye’deki lider BT hizmetleri oyuncularının analiz raporunda Turkcell, kurumsal müşterilerine sunduğu çözüm ve hizmetlerle en büyükler arasında yer aldı.

Raporda, BT hizmetlerinin toplam pazar büyüklüğü 1,5 Milyar Dolar olarak veriliyor. Bu çalışma Türkiye’deki ilk 100 BT hizmeti veren şirketleri kapsıyor. Raporun BT pazarı hakkında bilgilerin verildiği özet bölümünde bir telekom operatörü olarak Turkcell’in mega projelerinden biri olan Şehir Hastaneleri projesinden bahsediliyor.

Turkcell’in dijital entegratör katkısıyla hizmet verdiği sektörlerde sırasıyla sağlık, perakende ve finans öne çıkıyor. Yıllar boyu elde ettiği tecrübesiyle Turkcell, Türkiye’nin en hızlı ve güvenli veri merkezlerinden; kullanıcılara veri barındırmadan, bulut hizmetlerine, siber güvenliğe kadar farklı hizmetler sunuyor. Yapısını dijital çeviklik üstüne kuran Turkcell, hızlı adapte olma yeteneklerini şirketler için kullanılabilir hale getiriyor.

Tüm yönetsel özelliklerinin yanında 5G gibi geleceğin teknolojileri konusunda ülkenin en büyük araştırma yatırımlarını gerçekleştiren Turkcell, IoT gibi konularda benzersiz bir bilgi birikimine sahip. Turkcell bu birikimi şirketleri geleceğin teknolojilerine hazır tutmak için fırsat olarak kullanıyor.