Turkcell, dijital dönüşüm çalışmalarına SAP Türkiye iş birliği ile ivme kazandırdı

Türkiye’de dijital endüstrinin en önemli taşıyıcısı rolünü üstlenen Turkcell, “çevik, inovatif ve değer odaklı finans fonksiyonu” vizyonu çerçevesinde SAP Türkiye ile iş birliği yaparak finans operasyonlarını tek bir merkezde yönetmek adına büyük bir girişime imza attı. Nisan 2021’de başlayan proje kapsamında, 5 ülkedeki 36 grup şirketi için SAP’nin merkezi finans çözümünü kullanacak olan Turkcell, bu proje ile finansal operasyonlarını daha hızlı, daha çevik ve minimum kullanıcı müdahalesi ile anlık veriye dayalı olarak yönetmeyi hedefliyor.

Çağın getirdiği hız ve dönüşüm ile finans fonksiyonunun rolü ve değer yaratma şekli de değişiyor. Dünyanın ilk dijital operatörü olarak sunduğu ürün ve hizmetlerle global rakiplerine ilham olmaya devam eden Turkcell, 2019 yılında başladığı Finans+ Dijital Dönüşüm Programı ile organizasyondan sürece, teknolojiden veriye birçok alanda finans fonksiyonunun etkinliğini ve verimliliğini artırmayı hedefliyor. Kurumsal dijitalleşme ve dijital dönüşüm yolculuğunu SAP Türkiye iş birliği ile sürdüren Turkcell, SAP’nin merkezi finans çözümünü kullanarak tüm finans operasyonunu tek merkezden, daha çevik ve veri odaklı yönetecek.

Turkcell, merkezi finans projesi ile tüm sistemleriyle gerçek zamanlı entegrasyon sağlamayı, şirketler arası daha hızlı mutabakat ve gerçek zamanlı konsolidasyon imkânına ulaşmayı hedefliyor. Turkcell, 2022’de tamamlanması planlanan proje kapsamında çalışanlarına da gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunarak Zero Touch Finance yetenekleri ile manuel müdahaleleri minimuma indirecek.

 

Osman Yılmaz: “Lider dijital stratejimiz ile uyumlu çevik finans organizasyonunu hayata geçiriyoruz”

Finansın değişen rolü ile “çevik, inovatif ve değer odaklı finans fonksiyonu” vizyonuyla büyük bir dönüşüm yolculuğuna çıktıklarını aktaran Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Yılmaz; “Kökten dönüştürücü ileri teknolojiler, sektörler arası yakınsama, artan veri hacmi ve giderek daha fazla bilgiye ihtiyaç duyan paydaşlar, finansın içinde bulunduğu kuralları değiştiriyor. Strateji ve büyümenin sürekli değişken olduğu iş dünyasında hızlı hareket edebilmek ve hızlı adaptasyon artık çok önemli. Dijital stratejimizi kurumsal stratejimiz ile bütünleştirerek yeni iş modelleri geliştiriyoruz ve sürdürülebilir başarının önemli bir gereği olarak şirket içi iş süreçlerinde de aynı vizyonu takip ediyoruz. Bu noktada çalışmalarımıza finans süreçlerinin standardizasyonu, merkezileştirilmesi ve dijital iş gücü kullanımının artırılması ile başladık. Aynı zamanda Finans ekiplerinin stratejist şapkasını ön plana çıkaracak, Turkcell’in büyüyen ve gelişen iş modelini destekleyecek çevik çalışma ve mükemmeliyet merkezi modellerinin odakta olduğu yeni finans organizasyonunu hayata geçirdik’’ diye konuştu.

Büyük veri iç görü ve analizlerine olanak sağlayacak veri yönetimi çalışmalarının da öneminin altını çizen Osman Yılmaz: “Böylesine büyük dönüşümlerin öne çıkan katalizörleri, hiç şüphesiz ki odağında insan olan etkili değişim yönetimi programlarıyla birlikte yeni nesil teknolojiler.  Bizim için kritik öneme sahip bu dönüşüm programının yeni nesil kurumsal kaynak planlama (ERP) bacağında endüstri birikimi, önemli referansları ve yetkin danışmanlık kaynağı olması nedeniyle SAP Türkiye ile ilerleme kararı aldık” dedi.

 

Uğur Candan: “Yeni nesil finans çözümleri kurumları daha hızlı ve çevik yapıyor”

SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan ise Turkcell ile güçlenerek büyüyen iş birliklerine ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Deneyim ekonomisinde büyümek, hız kazanmak ve rekabette öne geçmek isteyen kurumlar, yenilikçi teknolojileri ve çözümleri tüm iş süreçlerinde kullanıyor. Organizasyonların her alanında yaşanan bu teknolojik değişim, finans anlayışını ve iş modellerini de dönüştürüyor. SAP’nin sunduğu yeni nesil finans çözümleri; kurumların ‘veri odaklı’ bir şekilde daha hızlı ve çevik hareket etmesine olanak sağlıyor. Dijital dönüşüm yolculuğunda sağlam adımlarla ilerleyen Turkcell ile stratejik iş birliğimizin finans alanını da içine alarak güçlenmesi bizim için gurur verici. Bu projede emeği geçen tüm Turkcell ve SAP Türkiye ekiplerine teşekkür ediyorum. SAP Türkiye olarak Turkcell’in dijital dönüşüm yolculuğuna en yakın iş ortağı olarak destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz.”

Turkcell, örnek olarak gösterilebilecek kapsamlı dönüşüm programı ile “Geleceğin Finansı”nı inşa ederken, daha önce farklı projelerde de iş birliği bulunan SAP Türkiye ile Yeni Nesil Dijital Finans hedefine güçlü adımlarla ilerlemeye devam edecek.

 

Turkcell Hakkında

Turkcell, Türkiye’de kurulmuş; yerleşik, entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri şirketidir. Müşterilerine mobil ve sabit şebekeleri üzerinden ses, data, TV hizmetleri ve katma değerli bireysel ve kurumsal servisler sunmaktadır.

Hisseleri 11 Temmuz 2000’de Borsa İstanbul (BİST) ve New York Stock Exchange’de (NYSE) eşzamanlı olarak işlem görmeye başlayan Turkcell, NYSE’ye kote olan tek Türk şirketi unvanına sahiptir. Turkcell aynı zamanda Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaktadır.

Birleşik, mobil ve sabit şebeke platformu üzerinden geniş kapsamda yaratıcı ürün ve servis sunmayı hedefleyen Turkcell’in sadece Türkiye’de değil yurt dışında da yatırımları bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta Kuzey Kıbrıs Turkcell, Ukrayna’da lifecell ve Belarus’ta life:) markalarıyla müşterilerine hizmet sunan Turkcell, Almanya’da da Deutsche Telekom iş birliği ile Turkcell Europe olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

SAP Hakkında

SAP, tüm sektörlerde her ölçekteki şirketin iş süreçlerini en iyi şekilde yürütmesine ve birer akıllı işletmeye dönüşmesine destek oluyor. Öğrenen Makineler, Nesnelerin İnterneti ve gelişmiş analitik teknolojileriyle şirketlerin akıllı işletmelere dönüşmesine yardımcı olan SAP’nin uçtan uca uygulamaları ve servisleri, kurumların kârlı bir şekilde faaliyet göstermesine, değişimlere uyum sağlamasına ve rekabette fark yaratmasına olanak tanıyor. SAP’nin iş yazılımları alanındaki liderliğini Türkiye’de de devam ettiren SAP Türkiye, 2001 yılında kuruldu. Bugün SAP Türkiye, Ankara ve İstanbul’da yer alan ofisleri ve İstanbul Teknopark’ta yer alan SAP Yazılım Geliştirme Merkezi dâhil olmak üzere 250 kişilik uzman bir ekip ile 1400’ün üzerinde kuruma hizmet vermektedir. SAP’nin dünya genelindeki yaygın kullanımına paralel olarak Türkiye’de de Borsa İstanbul 30 (BIST 30) listesindeki şirketlerin %90’ı, Capital 500’e göre en büyük 10 şirketin ise 9’u, Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi ve Brand Finance 2019 Türkiye’nin En Değerli 100 Markası listelerindeki ilk 10 şirketin tamamı SAP çözümlerini tercih ediyor. Kurulduğu günden bu yana Türkiye’deki gelirlerini ve çalışan sayısını istikrarlı olarak artıran SAP Türkiye, ekosistemindeki onlarca iş ortağıyla birlikte 5000’in üzerinde nitelikli iş gücüne de istihdam sağlıyor. SAP Türkiye hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.sap.com/turkey  adresini ziyaret edebilirsiniz.