Turkcell ana sponsorluğundaki yüzme milli takımından 3 madalyalı tarihi başarı

Turkcell ve Türkiye Yüzme Federasyonu iş birliğinde yeni bir döneme giren ve başarılarıyla göz dolduran Türk yüzücüler, Rusya’da gerçekleştirilen Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 1 altın, 1 gümüş, 1 bronz madalya kazanarak tarih yazdılar. Ay-Yıldızlılar, Viktoria Zeynep Güneş ile 400 metre karışıkta tarihinin ilk altın madalyasını kazanırken yine aynı sporcumuz 200 metre karışıkta bronz madalyaya ulaştı. Bir diğer milli yüzücümüz Emre Sakçı ise 50 metre kurbağalamada gümüş madalyaya uzanırken Türk milli takımı, kazandığı 3 madalyayla tarihindeki en başarılı dereceye ulaşarak rekor kırdı.

Turkcell ve Türkiye Yüzme Federasyonu iş birliğinde başarılarla dolu bir dönemden geçen Türk yüzmesinin yıldızları, 21. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’ndan başarıyla ayrıldı. Rusya’nın Kazan kentindeki Palace of Water Sports’ta gerçekleştirilen şampiyonada Türkiye, tarihinin ilk altın madalyasını kazanırken, milli sporcular da 3 kez podyuma çıktı.

Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’na 9’u kadın, 10’u erkek toplam 19 kişilik sporcu kafilesiyle giden Türkiye adına ilk madalya Viktoria Zeynep Güneş’ten geldi. Ay-yıldızlı sporcu 400 metre karışık yarışında Türkiye’ye tarihinin ilk Avrupa şampiyonluğunu getirdi. Viktoria Zeynep, 200 metre karışık mücadelesinde ise bronz madalya kazanmayı başardı. Şampiyonada 50 metre kurbağalamada havuza giren Emre Sakçı ise Avrupa 2.’si olarak Türkiye’ye organizasyondaki 3. madalyasını getirdi.

21. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda ay-yıldızlı sporcular 17 final yüzme başarısı gösterdi. Türkiye’nin şampiyonadaki madalya ve finalleri ise şöyle:

MADALYA ve FİNALLER

Viktoria Zeynep Güneş – 400 m Karışık – Altın Madalya
Emre Sakçı – 50 m Kurbağalama – Gümüş Madalya
Viktoria Zeynep Güneş -200 m Karışık – Bronz Madalya

Emre Sakçı – 100 m Kurbağalama – Avrupa 4.’sü
Ümit Can Güreş – 50 m Kelebek – Avrupa 4.’sü
Merve Tuncel – 1500 m Serbest – Avrupa 4.’sü
Deniz Ertan– 1500 m Serbest – Avrupa 5.’si
Ümit Can Güreş – 100 m Kelebek – Avrupa 5.’si

Merve Tuncel – 400 m Serbest – Final
Nida Eliz Üstündağ – 200 m Kelebek – Final
Beril Böcekler – 800 m Serbest – Final
Merve Tuncel – 800 m Serbest – Final
Kadın Serbest Bayrak – 4×50 m – Final
Erkek Serbest Bayrak – 4×50 m – Final
Erkek Karışık Bayrak – 4×50 m – Final
Karışık Bayrak – 4×50 Serbest – Final