Turkcell 5 ülkeden 26 şirkete yol gösterdi

Bugüne kadar gerçekleştirdiği 867 patent başvurusuyla sektöründe lider olan Turkcell Teknoloji, Türkiye’nin teknolojide tüketen değil, üreten ülke olması için
uluslararası alanda da Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor.
27 Şubat-2 Mart tarihlerinde Barselona’da gerçekleştirilen GSMA Dünya Mobil Kongresi kapsamında konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Turkcell Teknoloji’nin
5 ülkede 26 şirkete liderlik ederek Nesnelerin İnterneti (IoT) konusunda geleceğin uygulamalarının geliştirilmesine öncülük ettiğini belirtti.

Yaptığı patent başvurularıyla sektöründe Türkiye lideri olan Turkcell Teknoloji, yeni nesil iletişim teknolojilerinin geliştirilmesi ve Türkiye’nin teknoloji üretiminde söz sahibi bir ülke olması için çalışmalarını uluslararası alanda da tüm hızıyla sürdürüyor. Bugüne kadar 788 ulusal, 79 uluslararası patent başvurusu yapan Turkcell Teknoloji, son olarak Avrupa Birliği’nin uluslararası Ar-Ge ve inovasyon ağı olan EUREKA’nın yazılım alanında çalışmalar yürüten ITEA kümesinde kurduğu işbirlikçi analitik platformunda (Collaborative Analytics Platform) 5 ülkeden 26 şirkete liderlik etti.

Proje yönetimini ve liderliğini Turkcell Teknoloji’nin yaptığı TÜBİTAK tarafından da desteklenen işbirlikçi analitik platformunun konusu Nesnelerin İnterneti (IoT) oldu. Turkcell Teknoloji Proje Yönetimi ve İş Zekası ekiplerinin yanı sıra Belçika, Finlandiya, Fransa, Güney Kore ve İspanya’daki toplam 26 şirketten mühendislerin yer aldığı platformda, üç yıl boyunca IoT cihazlarından gelen dataların analitik hesaplar ve analizlerle geleceğe yönelik anlamlı veriler olarak kullanılması araştırıldı.

Araştırma sonuçlarında IoT’nin gelecekteki kullanımına yönelik birçok anlamlı sonuç ortaya çıkarıldı. Nesnelerin interneti teknolojisinin sadece anlık olaylarda değil geleceğe dönük anlamlı verileri değerlendirerek, hava durumunun enerji tüketimindeki etkisinden evde kullanılan elektronik cihazların bakım ve arıza tahminlerine, insanların ortalama araç gereç kullanımlarından ihtiyaçlarının belirlenmesi değin konularda projeksiyonlar ortaya konuldu.

27 Şubat-2 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen GSMA Dünya Mobil Kongresi kapsamında Barselona’da bulunan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Her zaman belirttiğimiz gibi DNA’sında inovasyon olan bir şirketiz. Küresel pazarda rekabet eden bir şirket olarak ülkemizin kalkınması için teknolojinin gelişmesinin çok önemli olduğuna, bunun yolunun da Ar-Ge’den geçtiğine inanıyoruz. Tamamen yeni nesil iletişim teknolojilerinin geliştirilmesine odaklı çalışan Turkcell Teknoloji ile Ar-Ge konusunda yaptığımız patent başvurularımızla telekomünikasyon sektöründe yıllardır tartışmasız liderliğimizi sürdürüyoruz. Ar-Ge merkezimizde sadece ulusal değil uluslararası işbirliklerine son derece önem veriyoruz. Uluslararası işbirliklerimizin en güzel örneklerinden biri de yönetiminde de olduğumuz ITEA’da liderliğini yaptığımız işbirlikçi analitik platformu oldu. Burada üç yıl boyunca kendi alanında dünyanın önde gelen 26 şirketiyle Nesnelerin İnterneti konusunda yazılımlar üzerine çalışarak elde edilen verilerin gelecekteki kullanımına yönelik öngörülerde bulunduk. Turkcell Teknoloji’yi sadece Turkcell’in değil Türkiye’nin bir Ar-Ge inovasyon merkezi olarak görüyoruz. Türkiye’nin yeni nesil iletişim teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretiminde söz sahibi bir ülke olarak katma değeri yüksek ürün ve hizmetler ortaya koyması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.”

Hayatın her alanına dokunan Turkcell patentleri

 Uzaktan hasta yönetim cihazı ve yöntemi: Kronik hastalıklar için hastadan periyodik olarak alınması gereken ölçümlerin kolayca alınmasını, ölçüm değerlerinin analiz edilmesini ve gerekli durumlarda hasta yakınıyla ilgili sağlık personellerinin bilgilendirilmesini sağlayan bir çözümdür.

Afetzedenin yeri belirleniyor:  Geliştirilen yazılımla afet anında göçük altında ya da afet bölgesinde kalan abonelerin lokasyon ile hareket bilgilerinin belirlenmesini ve otomatik olarak gerekli yerlere iletilmesini sağlıyor.

Tüm cihazlara tek merkezden kontrol: Sahip olunan bağlı cihazların (connected device) tek bir sistemden kolaylıkla izlenebilmesini ve yönetilebilmesini sağlayan sistemdir. Kendi cihazlarını tanımlayabilme, cihaz paylaşabilme, güvenlik, bağlı cihaza komut, dosya, içerik gönderebilme, bağlı cihazın komuta reaksiyon göstermesi – komutu uygulaması, bağlı cihazın notifikasyon üretmesiyle bağlı cihazların her yerden yönetilebilmesini sağlayan çözümdür.

Araç içi bilgi sunma ve acil yardım cihazı servisi: Buluş araç içinde araba kullanırken sürücünün ya da yolcuların aracın seyrine ara vermeden ellerini ya da telefonlarını kullanmadan istedikleri bilgiye konum tabanlı olarak ulaşma ihtiyacına bir cevap olarak sunuldu. Cihazın bir diğer fonksiyonu da üzerindeki hasar sensörü sayesinde herhangi bir çarpışmayı algılaması ve çağrı merkezine bildirmesi. Çağrı merkezi çalışanı aracı cihaz üzerindeki mikrofon ve hoparlör sayesinde en geç 1 dk içinde arar ve bir yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorar. Cevap alamadığı ya da aldığı cevap doğrultusunda ilgili acil durum mercilerine haber verir.

Çipli kartlarda kart sahibinin doğrulamasını sağlayan sistem ve yöntem: Bu buluş, çipli kartların POS cihazlarında kullanımında kart sahibini doğrulamak için mobil imzanın kullanılmasını sağlayan bir sistem ve yöntemle ilgilidir.