Turkcell 2019’da 1,5 Milyon Faturalı Abone Kazandı

• Rekorlarla dolu 2019: Turkcell Grubu, 2019 yılında gelirlerini bir önceki yıla kıyasla yüzde 18,1 artışla 25,1 milyar TL’ye yükselterek gelir rekoru kırdı. FAVÖK’ünü yüzde 18,6 artışla 10,4 milyar TL’ye çıkartan şirketin FAVÖK marjı yüzde 41,5, FVÖK marjı ise yüzde 21,4 oldu.

• Farkı açıyor: Bu sonuçlarla Turkcell 2019 yılında en yakın ikinci rakibi ile arasındaki ciro farkını %6’nın üzerine çıkararak, sabit ve mobil pazarın toplamını oluşturan entegre telekom sektöründe liderliğini pekiştirdi.

• Faturalı abone sayısı 1,5 milyon arttı: Turkcell 2019 yılında 1,5 milyon faturalı müşteri kazanırken, toplam abone sayısı içerisindeki faturalı abone oranı yüzde 62’ye yükseldi. Fiber hızında mobil internet sunan Superbox’ın abone sayısı ise 10 kat artışla 323 bine ulaştı.

• 2019’da 7 milyar TL’den fazla yatırım: 25 yıldır bu ülke için üretmeye ve Türkiye’ye değer katmaya devam eden Turkcell’in 2019 yılı yatırımları 7 milyar TL’yi geçerken, son 5 yılda yapılan yatırımların toplamı ise 26 milyar TL’yi aştı.

İstanbul – Turkcell, 25’inci yılını kutladığı 2019’u rekorlarla dolu finansal ve operasyonel sonuçlarla kapattı. 2019’da güçlü büyümesini sürdüren Turkcell Grubu’nun konsolide bazda toplam geliri bir önceki yıla kıyasla yüzde 18,1 oranında artışla 25,1 milyar TL’ye ulaştı. Turkcell Grubu’nun FAVÖK’ü yüzde 18,6 artışla 10,4 milyar TL’ye yükselirken, FAVÖK marjı yüzde 41,5’e FVÖK marjı ise yüzde 21,4 çıktı. Şirketin 2019 net karı bir önceki yıla göre %61 oranında artarak tüm zamanların en yüksek miktarı olan 3,2 milyar TL’ye ulaştı. Turkcell bu sonuçlarla 2019 yılı için yatırımcılarına vaat ettiği tüm hedeflerin üzerinde bir performans sergilemiş oldu.

 

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Turkcell olarak, çeyrek asırlık birikimimizle müşterilerimizin hayatına değer katmaya ve yenilikçi çözümler sunmaya devam ettiğimiz 2019 yılını rekor sonuçlarla kapattık. 25. yılımızda açıkladığımız finansal sonuçlarımızla rakiplerimizle aramızdaki farkı açmaya devam ediyoruz. Müşteriye bakış açımızı her alanda yeniden tanımladığımız stratejimizin başarısını 2019’da 1,5 milyon yeni faturalı müşteri kazanarak ispatlamış olduk. Yine 2019, Turkcell için tüm zamanların en yüksek gelir ve karını elde ettiğimiz yıl oldu. Tüm bunlara ek olarak güçlü ARPU artışımız da sağlıklı büyüdüğümüzün göstergesi” dedi.

 

Toplam Entegre Telekom Sektörü Oyuncuları Arasında Lider

Turkcell’in 2019’da hedeflerini aşarak büyümeyi sürdürdüğünü belirten Murat Erkan, “Sahip olduğumuz güçlü altyapımız ve benzersiz servislerimiz sayesinde 2019’da toplam ciroda ve büyümede mobil ve sabit olmak üzere entegre telekom sektöründe liderliğimizi perçinlemenin gururunu yaşıyoruz. Bir önceki yıl en yakın rakibimizle aramızdaki ciro farkı %4 iken 2019’da bunu %6,3’e çıkardık. Bunun en önemli nedeni 2019 yılında müşterimizi odağımıza alan stratejiyi uygulamamız oldu. Elde ettiğimiz sonuçlar bu stratejimizin doğruluğunu kanıtlıyor. Önümüzdeki dönemde dijital servislerimiz, kurumsal çözümlerimiz ve tech-fin alanındaki hizmetlerimiz ile büyümeye devam edeceğiz.”

2019 yılı Kasım ayında gelecek 3 yıllık hedeflerini Londra’da yatırımcılar ile paylaşan Turkcell, 2020 yılında %13-%16 aralığında gelir büyümesi, %39-%42 aralığında FAVÖK marjı, %18-%21 aralığında FVÖK marjı hedefliyor.

 

1,5 Milyon Yeni Faturalı Müşteri

Turkcell’in müşteri yaklaşımını tüm iş süreçlerine ve geliştirdiği teknolojilere yaydığını hatırlatan Murat Erkan, “Bizim en değerli varlığımız müşterimiz. O nedenle onların memnuniyeti bizim en önemli kriterimiz. 2019 yılında Turkcell’in tavsiye edilme oranlarında rakiplerine göre arasındaki farkı açmış olması müşterilerimizin de Turkcell’in yaptıklarından memnun olduğunu gösteriyor. Bu memnuniyetin karşılığını faturalı müşteri sayımızı 1,5 milyon artırarak aldık. Bu artış faturalı abone sayısında son 10 yılın rekoru. Böylece mobil tarafta faturalı abonelerimizin oranı da %62’ye çıkmış oldu. 2020 yılında da müşterilerimiz için uygun teklifler ve yenilikçi servisler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Superbox Abone Sayısı 10 Kat Artarak 323 Bin Oldu

Türkiye’de bir ilk olan ve Turkcell’in mobil altyapısının gücünü ispatlayarak mobil altyapısı üzerinden fiber hızında ev interneti hizmeti sunan Superbox’ı tercih edenlerin sayısı, bir yıl içerisinde 10 kat artışla 323 bine ulaştı. Superbox kullanıcı sayısındaki artışın, Türkiye’de daha yaygın fiber altyapıya olan talebin en somut kanıtı olduğunu belirten Murat Erkan, “Müşterilerimize sahip olduğumuz geniş frekans bantları ve güçlü altyapımız sayesinde fiber hızında mobil internet hizmeti sunarken ortak altyapı tarafındaki çalışmalarımızı da sürdürmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin fiber altyapı ihtiyacı kimsenin saklayamayacağı bir gerçek. Superbox’ın bu kadar hızlı yayılmasının en büyük nedeni fiber ihtiyacıdır” dedi.

 

Dijital Servislerden 1 Milyar TL gelir

Turkcell’in dünya çapında kullanılan yerli ve milli dijital servislerine talep 2019’da da ivme kazanarak artmaya devam etti. 2019’da yapay zeka teknolojisiyle dijital servislerinde kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkaran Turkcell’in dijital servislerinden elde ettiği tekil gelir ilk defa 1 milyar TL’ye ulaştı. BiP’in günlük ortalama mesaj trafiği 274 milyona, fizy’de günlük dinlenen şarkı sayısı 9,2 milyona, Dergilik’te günlük okunan dergi sayısı 191 bine, Lifebox’ta depolanan günlük belge sayısı ise 43’e çıkarken, TV+ platformuna günlük giriş yapan kullanıcı sayısı ise 3,4 milyona yükseldi. Turkcell Kasım 2019’da açıkladığı üç yıllık hedefler kapsamında dijital servislerinden elde edeceği tekil geliri 2022 sonuna kadar 2,5 katına çıkarmayı hedefliyor.

 

7 Bin İşyeri Paycell Dedi

Paycell’de kayıtlı kredi kartı sayısının 4,4 milyonu geçtiğini belirten Erkan, “Tech-fin sektöründeki gelişmelerin sadece Turkcell için değil Türkiye için de çok önemli fırsatlar barındırdığını düşünüyorum. Bu alanda atılan her olumlu adım ülkemizi de ileri taşıyacak. Tüm sektörlere hizmet eden geniş servis ve çözüm yelpazesi, Turkcell’in yaygın satış ağı, güçlü müşteri bazı ve teknolojideki öncülüğü sayesinde Paycell, yeni yetkinlikleriyle büyümeye devam ediyor. Bugün 7 bin üye işyeri ödeme aracı olarak Paycell’i kullanıyor. Bununla birlikte 2019 sonu itibarıyla Paycell platformu üzerinden gerçekleşen işlem hacmi yaklaşık 5,7 milyar TL’ye ulaştı. Önümüzdeki dönemde de QR tabanlı ödeme deneyimi ve POS yazılımımızla farklı dikeylerde güçlü büyümemizi sürdüreceğimize inanıyoruz. 2022 yılı sonuna kadar aktif Paycell kullanıcı sayısının 17 milyona ulaşmasını, üye işyeri bazımızı ise 150 binin üstüne çıkarmayı planlıyoruz.” dedi.

 

Kurumlar Turkcell’le Dijitalleşiyor

Turkcell’in 2019 yılı içerisinde kurumların teknoloji ihtiyaçlarını uçtan uca karşılamak amacı kurduğu Dijital İş Servisleri, gelirlerini %44 artırmayı başardı ve IT çözüm sağlayıcısı olarak pazarda ilk üçte yer aldı. Kurulduğundan beri 1.000’den fazla projeyi hayata geçiren Dijital İş Servisleri kurumların ihtiyaç duydukları tüm teknoloji altyapısını sunuyor. Murat Erkan “Tüm dünyada çok önemli bir dönüşümden geçiyoruz. Bu dönüşüme ayak uyduramayan, kendisini dijital dünyaya hazırlayamayan şirketlerin var olma şansı artık yok. Biz Turkcell olarak şirketlerin, işlerini yapacakları fiziksel ortam haricindeki her ihtiyacı karşılıyoruz. Cihaz kredisinden dijital servislere, bulut çözümlerinden siber güvenlik çözümlerine, büyük veri uygulamalarından sektörlere özel uygulamalara kadar her noktada şirketlerimizin yanındayız” dedi.

 

4.5G’liler Aralık ayında 11.5GB internet kullandı

2019 Aralık ayında Turkcell’in 4.5G abonelerinin mobil data kullanımı 11,5 GB’a ulaşırken, 2019 yılı son çeyreğinde ortalama mobil internet kullanımı ise yüzde 53 artışla 9 GB olarak gerçekleşti. Murat Erkan 4.5G’de dünyanın en güçlü altyapılarından birisine sahip olduklarını belirterek “Yenilikçi analitik uygulamalarımız ile büyük veriyi işleyerek müşterilerimize en uygun teklifleri sunuyoruz. Sürdürülebilir büyümemizin itici gücü olan mobil ARPU 2019’da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,7 arttı.” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’ye Yatırıma Devam

25 yıldır Türkiye’nin teknolojide öncü bir ülke olması için çalışmalarını ve yatırımlarını aralıksız sürdüren Turkcell’in 2019 yılında yatırımları 7 milyar TL’yi aştı. Son 5 senede yaklaşık 26 milyar TL yatırım yapan Turkcell, Türkiye’nin en fazla yatırım yapan operatörü olmaya devam ediyor.

 

5G teknolojisine geçiş sürecinde ortak altyapı şart

5G teknolojisi ile tüm Türkiye’nin dijitalleşeceğini hatırlatan Erkan, “5G açısından en temel konulardan biri 5G’de yerli ve milli teknolojiler ile ekipmanlar geliştirilmesinin önünü açmak. Bu ancak ülke ekonomisinin kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanabileceğimiz yöntemler doğrultusunda ortak altyapının hayata geçirilmesiyle mümkün. Bu doğrultuda çalışmalarımızı son hızda sürdürüyoruz. Sektördeki tüm paydaşlar olarak el birliği ile Türkiye’nin kazandığı bir formülü hayata geçirmek için bu konuda elimizden geleni yapacağız” dedi.