Netkent ve Turkcell güçlerini dijital üniversite eğitimi için birleştirdi

Bölgenin ilk dijital üniversitesi Netkent ile dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell akademik dünyada önemli bir ilke imza attı. Yapılan işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Lifecell Netkent’ tarifesiyle, Netkent öğrencilerinin eğitim süreleri boyunca ihtiyaç duyacakları tüm iletişim hizmetleri tek bir paket olarak sunuluyor

Prof. Dr. İ. Vural Solok, Çavlan Süerdem, Cenk Şemseddin, Peker Turgud ve Prof. Dr. Samim Ünan yer alıyor.

 

İkinci üniversite nedir?

İkinci Üniversite, herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanların veya halen bir programda kayıtlı üniversite öğrencilerinin Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girmeden kayıt yaptırabildikleri üniversite programı. İkinci üniversiteye kayıt olabilmek için sınava girmeden, öğrenci belgesi ya da diploma ile başvuru yeterli oluyor. Bu sayede ikinci üniversite okumak isteyen her yaştan insan herhangi bir tercih sıralaması yapmadan, belirli bir yüzdeye girmeye çalışmadan veya kontenjan açılmasını beklemeden hayalini kurduğu bölümü okuma, farklı bir kariyer planlama, entelektüel birikimini artırma fırsatı buluyor.

 

Tüm eğitimi interaktif bir şekilde dijital ortamda gerçekleştirilen Netkent’te kayıtlar da web üzerinden alınıyor. Netkent’te ikinci üniversite okumak isteyenler ilk tercihine sınavsız olarak girip eğitim görebiliyor.

 

Netkent’in Eğitim Modeli

Netkent, eğitimin internet üzerinden elektronik araçlar ve yazılımlar ile verildiği, e-sınıflardaki interaktif yapının kurulduğu, öğrencinin bireysel olarak çalışabildiği, zaman ve mekân bağımsızlığı sağlayan, danışman destekli ve sürekli kontrol edilebilen bir eğitim modelini uyguluyor. İnovatif eğitim modeli ile öğrenciler, eğitimin her aşamasında öğretim üyeleri ile elektronik ortamda canlı etkileşim olanağı buluyor. Bu formasyonu ile Netkent, konvansiyonel eğitimin kısıtlamalarını da aşabiliyor.

Fakülte ve Programlar

Netkent’te İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Hukuk Fakültesi bulunuyor. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde İşletme, Ekonomi ve Finans, Ekonomi ve Yönetim, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Bankacılık ve Finans bölümleri, İşletme MBA, Bankacılık ve Finans MBA; Mühendislik Fakültesi bünyesinde Yazılım Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği; Hukuk Fakültesi bünyesinde ise Hukuk ve Ekonomi Hukuku Tezsiz Yüksek Lisans Programı yer alıyor. Hukuk Fakültesi’ne sadece KKTC vatandaşları öğrenci kabul ediliyor.

 

Netkent’in sağladığı olanaklar

Netkent’te okuyan tüm öğrenciler stratejik iş ortağı Turkcell’in sunduğu imkanla ücretsiz internet ve konuşma paketi, diğer bir stratejik iş ortağı Microsoft ile de ücretsiz Microsoft Office 365 A3 paketi sahibi oluyor. Netkent öğrencileri ayrıca Cambridge University Press tarafından hazırlanmış İngilizce öğretim setinden ücretsiz olarak yararlanabiliyor, B1 seviyesinde Cambridge başarı sertifikası alarak mezun oluyor.