Küçük ekrana odaklanan Turkcell’de rekor, data ve servislerden geldi

4.5G öncesi son üç aylık dönemde tarihinin en yüksek birinci çeyrek geliri ve FAVÖK’üne imza atan Turkcell, data ve servislerle büyümeye devam etti. Turkcell, yılın ilk çeyreğinde yüzde 31.1 büyüyen data ve servis gelirlerinin itici gücüyle Türkiye’de yüzde 10, Grup olarak ise yüzde 8.3 büyüdü.

Dünyanın en güçlü 4.5G şebekesine sahip olduklarını söyleyen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “İkinci çeyrek itibariyle artık 4.5G farkıyla en güçlü olduğumuz dönem başladı. Daha 4.5G başlamadan data ve servislerde gelen başarı yılın geri kalanı için bizi heyecanlandırıyor” dedi.

Turkcell Türkiye’nin gelirlerinin yüzde 42’sini oluşturan data ve servis gelirlerinin artışında Turkcell TV+, fizy ve diğer mobil servislerdeki artışın da etkili olduğunu belirten Kaan Terzioğlu, “Küçük ekran üzerine kurduğumuz oyun planının hedeflediğimiz şekilde işlediğini görüyoruz” diye konuştu.

İSTANBUL – Turkcell 2016’nın ilk üç ayında, tarihinin en yüksek 1. çeyrek geliri ve FAVÖK’üne imza attı. 3 milyar 225 milyon TL’yi aşan Grup gelirin itici gücü ise, Turkcell Türkiye’nin performansı oldu. İlk çeyrekte yüzde 10 ile çift haneli büyüyerek 2 milyar 928 milyon lira gelir kaydeden Turkcell Türkiye’nin başarısında yıllık bazda yüzde 31,1 artarak 1 milyar 229 milyon TL’ye ulaşan data ve servis gelirlerinin katkısı etkili oldu. Data gelirleri  yüzde 26,4 büyüme ile 1 milyar lirayı aşarken, servis ve çözüm gelirleri temelde Turkcell TV+, fizy ve diğer mobil servislerindeki artan kullanıma bağlı olarak yüzde 57,2 yükselerek 226 milyon TL’ye ulaştı.

Data gelirinin artışında akıllı cihaz penetrasyonu, kullanıcı sayısı ve data kullanımındaki yükselişe bağlı olarak yüzde 25,8 artan mobil genişbant ile yüzde 28,4 artan sabit genişbant gelirleri etkili oldu.

Yılın ilk çeyreğinde Turkcell Grubu yüzde 8,1 artışla 1 milyar TL FAVÖK’e ve yüzde 31,1 FAVÖK marjına ulaştı. Turkcell Türkiye ise aynı dönemde yüzde 10,6 büyümeyle 916 milyon TL FAVÖK ve yüzde 31,3 FAVÖK marjı kaydetti. Proforma Grup net kârı ise yüzde 15,1 yükselerek 544 milyon TL oldu.

 

Turkcell Türkiye’nin, sabit müşteri sayısı güçlü fiber şebekesi, satış gücü ve müşteri hizmetlerinin desteğiyle 1,6 milyona dayandı. Çeyreksel bazda 36 bin fiber ve 25 bin ADSL müşteri artışı ile toplam 61 bin yeni sabit müşteri kaydetti. Yeniden yapılanmanın yarattığı pozitif etki ile Turkcell Uluslararası 7 çeyreğin ardından ilk kez gelirlerini artırdı ve yüzde 2,1’lik pozitif büyümeye imza attı.

 

“Küçük ekranda büyüme planımız tutuyor”

 

Turkcell’in 2016 yılı ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 4.5G öncesi son çeyrekte özellikle data tarafından gelen başarının kendilerini daha da umutlandırdığını ifade ederek, “Bu başarı, dünyanın en güçlülerinden biri olan 4.5G şebekemizin de desteğiyle çok daha ileri taşınacak” dedi. Turkcell Türkiye’nin gelirlerinin yüzde 42’sini oluşturan data ve servis gelirlerinin artışında Turkcell TV+, fizy ve diğer mobil servislerdeki artışın etkili olduğunu belirten Kaan Terzioğlu, “Küçük ekran üzerine kurduğumuz oyun planının hedeflediğimiz şekilde işlediğini görüyoruz” diye konuştu.

 

“Hedeflerimize Turkcell 4.5G farkıyla ilerliyoruz”

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu yılın ilk çeyreğinde güçlü bir performans sergilediklerini ve önemli gelişmelere imza attıklarını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Yılın ilk çeyreğinde en önemli gündemimiz Türkiye’de dijital dönüşümün başlangıcı olan 4.5G hizmetlerinin 1 Nisan’da gerçekleşen lansmanı oldu. Dünyanın en güçlü 4.5G şebekesini oluşturan Turkcell ekibi çok kısa sürede 4.5G hızında mobil interneti Türkiye’nin 81 ilinde yüzde 70’in üzerinde nüfus kapsaması ile hazır hale getirdi. Turkcell’liler ilk dakikadan itibaren 4.5G’ye yoğun ilgi gösterdi. Bugün itibarıyla 4.5G abone sayımız 5 milyona ulaşırken, 4.5G şebekemiz üzerinden taşınan data trafiği çok kısa zamanda yüzde 22’ye çıktı.”

2016 için konulan büyüme hedeflerini de teyit eden Terzioğlu, “2016 yılı birinci çeyreğinin beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleşmesiyle açıkladığımız Turkcell Türkiye ve Grup gelir büyümesi hedefimizi yüzde 8 –10 aralığında yineliyoruz. Grup FAVÖK kar marjımızı da yüzde 31–33 aralığında hedefliyoruz. Yıla rekorlarla güçlü bir başlangıç yapmamıza katkı sağlayan tüm takım arkadaşlarımı ve paydaşlarımızı tebrik eder, bu süreçte desteklerinden dolayı Yönetim Kurulu’muza teşekkür ederim. Bu başarı hikâyemizde daima bizimle birlikte olan müşterilerimize de bir kez daha şükranlarımı sunarım” dedi.

“İhtiyaç duyulan her alanda müşterimizin yanındayız” 

Entegre iletişim ve teknoloji şirketi olarak yeniden yapılanmasını tamamlayan Turkcell’in müşterileri merkeze koyarak fark yaratan yeni çözüm ve hizmetler sunmaya başladığını belirten Kaan Terzioğlu, şunları kaydetti:

“Turkcell’in entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri şirketi konumunu güçlendiren tekliflerimizle müşterilerimize ihtiyaç duydukları tüm hizmetleri tek çatı altında sunmak üzere sahada, çağrı merkezimizde ve dijital kanallarda aksiyon planlarımızı hayata geçirmeye başladık. Mobil ve sabitteki gücümüzle müşterilerimize sektörde örneği olmayan yakınsamış bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 10 maddeden oluşan bir taahhüt listesi hazırlayarak, onları memnun etmek için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz.

Müşterilerimizin teknoloji ihtiyaçlarının finansmanını desteklemeye devam etmek amacıyla Mart ayında tüm Türkiye’de hizmet vermeye başlayan finansman şirketimiz çok kısa zamanda akıllı cihazların finansmanı için 400 binin üzerinde yaklaşık 500 milyon TL tutarında kredi sağladı. Bu gelişmenin etkisiyle şebekemizdeki akıllı telefon penetrasyonu yüzde 55’e yükseldi.

Öte yandan, Paycell adını verdiğimiz mobil ödeme platformumuz ile müşterilerimize Turkcell faturası ile ödeme de dâhil olmak üzere birçok alternatif ödeme seçeneği sunuyoruz. Son 12 aylık dönemde, bu platform üzerinden toplamı 440 milyon TL’ye ulaşan 16 milyondan fazla işlem gerçekleştirildi. Gelişmiş teknolojik yetenekler ile yeniden tanımlanan Paycell hem Turkcell abonelerine hem de diğer müşterilere hizmet verecek.”

Faturalı, fiber ve TV’de büyümeye devam

Turkcell’in 2016 yılının ilk çeyreğinde 5 ülkede konsolide ettiği operasyonlarının müşteri sayısı, 35,2 milyonu Türkiye’de olmak üzere toplam 50,8 milyon oldu. Bu dönemde faturalı, fiber ve TV’de müşteri kazanımı devam etti. Faturalı müşteri sayısı geçen yıla göre 1,2 milyon arttı ve müşteri bazının yüzde 50’sine ulaştı. Sabit tarafta fiber müşteri sayısı yıllık bazda 159 bin artışla 935 bine ulaşırken, toplam sabit müşteri sayısı 1,6 milyon oldu. Hızla büyümeye devam eden Turkcell TV+ ise geçen yıla göre 514 bin artışla toplamda 679 bin müşteriye ulaştı. Yakınsama stratejisi kapsamında mobil tarafta ses, data ve servislerin her üçünü kullanan müşteri oranı yüzde 17, sabit tarafta TV’li servis kullanan müşteri oranı ise yüzde 30 oldu.

Herkesin kullanımına açılan Turkcell servislerine ilgi artıyor

Turkcell’in bölgesel genişleme ve küresel ürün ve çözümler sunma hedefleri doğrultusunda stratejik öneme sahip yenilikçi servislerine yönelik talep bu çeyrekte de hızla artmaya devam etti. BiP, Turkcell TV+, Akıllı Depo, Goller Cepte ve yeni adı fizy olan müzik servislerini artık yalnızca Turkcell’lilerin değil herkesin kullanımına açıldı.

Sesli ve görüntülü konuşma hizmeti ile fark yaratan yeni nesil iletişim platformumu BiP bugüne kadar 192 ülkede 7,5 milyon kez indirildi. BiP’in sadece son 3 aydaki indirilme sayısı ise 1,5 milyonu aştı. Kullanıcılarının yüzde 39’unu diğer operatör müşterilerinin oluşturduğu BiP, bu alanda dünyanın en yenilikçi uygulamalarından biri oldu.

Türkiye’nin en çok kullanılan bireysel bulut hizmeti olan Akıllı Depo’nun indirme sayısı 2,6 milyona, Türkiye’nin en popüler müzik platformu fizy’nin indirme sayısı ise yaklaşık 5,7 milyona ulaştı. Goller Cepte servisi ise 2,1 milyon defa indirildi. Bu doğrultuda Turkcell’in dijital servis gelirleri bu çeyrekte geçen yıla göre yüzde 57,2 arttı.