Hedefimiz bölgede toplam 100 milyon abone

Mobil dünyanın en önemli buluşma noktası olan GSMA Mobil Dünya Kongresi’nin üçüncü gününde açılış konuşmasını gerçekleştiren Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu, “Şu anda bölgemizde toplam 72 milyon olan abone sayımızı 100 milyona yükseltmeyi hedefliyoruz. Coğrafi ve kültürel yakınlığın olduğu tüm ülkelerdeki fırsatları değerlendireceğiz. Odağımızda bölgesel büyüme, hedefimizde küresel marka yaratmak var” dedi. Yaklaşık 95 bin kişi tarafından takip edilmesi beklenen Mobil Dünya Kongresi mobil ekosistemin buluştuğu, dünyanın en önemli etkinliği olarak biliniyor.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, mobil dünyanın buluştuğu ve mobil ekosistemin en önemli etkinliği olarak kabul edilen Barcelona’daki GSMA Mobil Dünya Kongresi’nin üçüncü gününde açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Turkcell’in bölgesindeki en aktif oyunculardan biri olduğunun altını çizen Kaan Terzioğlu, mevcutta 9 ülkede 72 milyon müşteriye hizmet verdiklerini, yeni dönemde hedeflerinin 100 milyon aboneye ulaşmak olduğunu açıkladı. İlk kez 1987 yılında GSM World Congress adıyla düzenlenen ve bu yıl 30. yıldönümünde konuklarını ağırlayan Mobil Dünya Kongresi’ne yaklaşık 200 ülkeden 2100’ü aşkın şirket katılıyor. Mobil Dünya Kongresi’nin bu yıl 95 bin katılımcı tarafından izlemesi bekleniyor.

“Odak bölgesel büyüme, hedef küresel marka”

Hedeflerine ulaşmak için bölgesel büyümenin önemli olduğunu ifade eden Terzioğlu, Turkcell’in başarılı ürün ve servislerinden örnekler verdi. Turkcell Müzik’te yıllık 200 milyon olan dinleme sayısının 2018 sonunda 4 kat artışla yaklaşık 800 milyona ulaşacağını belirten Terzioğlu küresel marka olma yolunda sağlam adımlarla ilerleyen BİP’e de sunumunda yer verdi. BİP’in dünya genelinde 189 ülkede kullanıldığına, yaklaşık 6,5 milyon indirme sayısına ulaştığını açıklayan Kaan Terzioğlu, uygulamanın rakiplerine sağladığı üstünlüklere değindi.

Sunumunda BİP ile ilgili detayları paylaşan Kaan Terzioğlu, uygulama ile ilgili bir müjdeyi de paylaştı. Yakın zamanda uygulama üzerinden her yöne sabit ve her yöne mobil numaraları da arama imkanı sunacaklarını belirten Terzioğlu, BİP’i muadilleri arasında bambaşka bir konuma taşıyacak yeni özelliklerini de yakın zamanda lanse edeceklerini duyurdu.

BİP’in görüntülü konuşma, kendi kendini silen mesajlar, roaming seçenekleri gibi öne çıkan özelliklerine de değinen Kaan Terzioğlu küresel marka yaratma noktasında katma değerli servislerin önemine vurgu yaptı.

‘Tüm pazarlarda fırsatları değerlendiririz’

Turkcell’in bölgesel güç olma hedefi doğrultusunda şirket satın alma fırsatlarını yakından takip ettiğinin altını çizen Kaan Terzioğlu, “Fintur’da Azerbaycan, Gürcistan, Moldova ve Kazakistan’da hâlihazırda azınlık payımız var. Eğer fırsat oluşursa daha önce de belirttiğimiz gibi değerlendirebileceğimiz bir proje olabilir. Her zaman Turkcell’i güçlendirecek; stratejik opsiyonları değerlendireceğiz. Coğrafi ve kültürel yakınlığın olduğu tüm pazarlarda fırsatları değerlendireceğiz” açıklamasını yaptı.

‘Avrupa’nın en iyilerindeniz’

Katma değerli servisler için olmazsa olmaz bileşenin güçlü altyapı olduğuna dikkat çeken Kaan Terzioğlu Turkcell’in bugün sadece bölgesinde değil, Avrupa’da en iyi şebeke altyapılarından birisine sahip olduğunun altını çizdi. Terzioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki dönemde mobilde 375 Mbps genişbant hızını sunacağız. İleride bunu 1000 Mbps seviyesine çıkaracağız. İyi bir altyapınızın olması tek başına yeterli değil. Başarı için müşterinin kalbine de dokunmalısınız. Bu altyapının üzerindeki servisleri nasıl çeşitlendirdiğiniz de en az iyi altyapı kadar önemli. Şu anda bölgesel bir aktör olan Turkcell’in hayali, global servisler yaratarak bu sayede yüz milyonlarca küresel kullanıcı ile bağlantı kurmak ve hedefimize ulaşmak.”

‘İnsanların kalbine dokunmalısınız’

Güçlü altyapı ve zengin içerikli servisleri bir arada sunarak ile müşterinin kalbini hedeflediklerini açıklayan Kaan Terzioğlu “Hepsini müşteriyle gerçek birer bağlantı kurmak için başarı öyküleri olarak konumlandırıyoruz. Asıl mesele insanlara gerçek bağlantıyı sunabilmek. Onların kalbine dokunan, duygularına dokunan gerçek bağlantıları sağlayabilmek çok önemli” şeklinde konuştu.

‘Dönüşümden güçlenerek çıkacağız’

Müşteri beklentilerinin sürekli değiştiğini, böyle olunca oyunun kurallarının da aynı sıklıkta değiştiğini anlatan Terzioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğru bildiklerimizi ve güvendiğimiz deneyimlerimizi sürekli yeniden gözden geçirmek zorunda kalıyoruz. Etrafımızdaki değişimleri, hareketleri gözlemliyoruz. Bu değişim sürecinden güçlenerek çıkacağız. Çünkü müşterimizi en iyi biz tanıyoruz. Biz bu dönüşümden nasıl güçlü çıkarız onun hesaplarını yapıyoruz. Önümüzdeki dönem için hayallerimiz var ve bu hayalleri nasıl hayata geçireceğimiz konusunda sürekli kafa yoruyoruz.”