Geleceği Yazanlar işverenler ve iş arayan yazılımcılar arasında köprü kuruyor

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ve sektörün öncü şirketleriyle işbirliği yapan Geleceği Yazanlar, web sitesinde iş ilanları sayfasını hayata geçirdi. Geleceği Yazanlar üyelerine sunulan yeni hizmet sayesinde iş arayan yazılımcılara iş; işverenlere nitelikli çalışan bulma olanağı sunuluyor.

Turkcell’in bilişim sektöründeki potansiyeli harekete geçirmek amacıyla başlattığı sosyal sorumluluk projesi “Geleceği Yazanlar”, yeni bir hizmeti hayata geçiriyor. Yazılım sektöründe istihdamı destekleyerek bu sektöre ve dolayısıyla Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen projenin web sitesinde iş ilanları bölümü açıldı.  Türkiye’nin 81 ilindeki yazılımcılara kendini geliştirme fırsatı sunan Geleceği Yazanlar, yeni platformunda bu yazılımcılarla eleman arayan şirketleri buluşturmayı hedefliyor.

3 yılda 52 bin yazılımcı

Üç yıl önce Türkiye’nin genç nüfusunu mobil ve web yazılımcı olmaya yönlendirme hedefiyle yola çıkan “Geleceği Yazanlar”a bugüne dek 52 bin yazılımcı üye oldu. Böyle büyük bir insan kaynağı potansiyeline sahip platform sayesinde, şirket ve proje sahipleri aradıkları nitelikli çalışan ihtiyacını karşılarken; geliştiriciler de kendileri için uygun işi bulma şansı yakalıyor.

YASAD ve bilişim sektörünün öne çıkan şirketleriyle işbirliğine giden Geleceği Yazanlar, iş ilanları bölümüne bu şirketlerden gelen ilanları taşıyor. İş arayan Geleceği Yazanlar geliştiricileri, bu sayfa üzerinden ilgilerini çeken ilanlara başvurabiliyor.

İlan vermek çok kolay

Her iki taraf için de en uygun bileşenleri sunmak amacıyla geliştirilen ilan platformu üzerinden işveren şirketler, basit bir form doldurarak ilan oluşturabiliyor. Şirket ve proje sahiplerinin tek yapması gereken; aradıkları nitelikleri ve hangi eğitimlerin gerekli olduğunu belirtmeleri olacak. İşverenler ayrıca buradan kendilerine uygun geliştiricileri görebiliyor ve irtibata geçebiliyor.

Geleceği Yazanlar üyesi olan geliştiriciler ise sisteme giriş yaptıktan sonra ilanları görebiliyor ve kendilerine uygun olanlara başvurabiliyor. Genel ve kişiye özel hazırlanan ilanlara ulaşmak, yeni bir iş ilanı yayınlamak ve var olan iş ilanını düzenlemek gibi özellikler Geleceği Yazanlar’ın yeni iş ilanları uygulamasıyla sunulan özellikler arasında.

Güneş: “Yazılım sektöründe insan kaynağı açığı artıyor”

Yazılım sektörünün Türkiye’deki hızlı gelişimine dikkat çeken Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Doğan Ufuk Güneş, bu alanda artan nitelikli çalışan ihtiyacına dikkat çekti. Güneş, işbirliğiyle ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Önümüzdeki 5 yıllık süreçte yazılım sektörünün 3 kat büyüyeceğini öngörüyoruz. Bu artışla sektörümüzün ihtiyaç duyduğu yıllık ortalama insan kaynağı 70 bin kişiye ulaşacak. Bu ihtiyaca yanıt verecek kalifiye insan kaynağına yatırım yapmamız kaçınılmaz. Turkcell Geleceği Yazanlar, bu anlamda önemli bir görevi üstleniyor. Geleceği Yazanlar, şimdi de web sitesinde hayata geçirilen iş ilanları sayfasıyla yazılım sektöründe iş arayanla çalışan arayan şirketleri bir araya getirmek anlamında önemli bir adım atıyor. Bu yeni uygulamada Turkcell Geleceği Yazanlar’ın çözüm ortağı olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Geleceği Yazanlar hakkında:

“Geleceği Yazanlar”dan biri olmak isteyen herkes https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr platformuna üye olarak portalin sunduğu eğitim, gelişim ve danışmanlık kaynaklarından yararlanabiliyor ve mobil uygulama, web programlama ve nesnelerin internetini geliştirme dünyasındaki güncel teknolojilerden haberdar olabiliyor. 20 milyondan fazla sayfanın ziyaret edildiği, 40’ı aşkın ülkeden 52.000’den fazla üyeye hizmet veren Geleceği Yazanlar Sosyal Sorumluluk Projesi’nde farklı teknolojilerin öğretildiği binlerce sayfa doküman ve video yer alıyor.