Gazetecilerden Turkcell Dergilik’e büyük ödül

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 71.’sine imza attığı “Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri”nde bu yıl, okuma alışkanlıklarına yaptığı katkı dolayısıyla Turkcell’in dergi okuma platformu “Dergilik” jüri özel ödülüne layık görüldü.

Türkiye’nin ilk interaktif dijital dergi platformu olarak Turkcell’in geliştirdiği Dergilik uygulaması Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin her yıl düzenlediği “Gazetecilik Başarı Ödülleri”nde jüri özel ödülüne layık görüldü. Bu yıl 71.’si düzenlenen ve 10 Haziran akşamı The Marmara’da yapılan ödül töreninde Dergilik’e okuma alışkanlıklarına sağladığı olumlu katkı dolayısıyla ödül verildi.

Gazetecilerin yıl içinde imza attığı ve cemiyet tarafından başarılı bulunan haberlerin ödüllendirildiği “Gazetecilik Başarı Ödülleri”nde bu yıl bir ilkin gerçekleştiğini belirten Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu “Dünyada çok sağlam bir yer edinen dijital yayıncılık, ülkemizde henüz çok yeni farkındalık sağlayabilmiş durumda. Dergilik olarak bu alana öncülük etmiş olmaktan da mutluluk duyuyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gibi çok köklü ve itibarlı bir kuruluşun başarımızı görüp ödüllendirmesi bizim için ayrıca mutluluk ve gurur kaynağı oldu. 300’den fazla yayının istediğiniz an cebinizden ya da tabletinizden ulaşılabilir olmasına imkân veren Dergilik ile Türkiye’de dijital okuma dönüşümünü sağlarken, gazetecilerin telif haklarını koruyan bir uygulamaya imza attık. Hem okuyucunun hem de yayıncının yanında olan uygulamamızda dergi sayısının daha da artacağını düşünüyoruz” dedi.

Sektörün gelişimine dijital katkı

Sadece Mayıs ayında 1,9 milyon yayının okunduğu Dergilik uygulaması bir yandan dergilerin tirajını yukarı taşırken diğer yandan dijital içerik sektörünün de gelişmesine katkı sağlıyor. Bünyesindeki 300’den fazla popüler yayını okuyucularla buluşturan Dergilik’te dekorasyondan teknolojiye, mizahtan aile ve çocuğa, iş dünyasından moda ve eğlenceye pek çok kategoride yayın yer alıyor. Platformda 2017’nin ilk beş ayında 5 milyondan fazla adet dergi okundu. Kullanıcılar Dergilik’te aylık ortalama 24 dakika geçiriyorlar. Uçak ya da metroda çevrimdışıyken de okuma ve otomatik indirme özellikleri sunan Dergilik uygulaması Apple Store veya Google Play üzerinden ücretsiz olarak yükleniyor.  Dergilik’te en çok eğlence, kadın, erkek, iş dünyası ve mizah dergileri ilgi görürken, en fazla okunan yayınları ise mizah dergileri oluşturuyor.

Tüm operatörler kullanabiliyor

Turkcell’li olup belirli tarifelerde yer alan kullanıcılar tarifelerine ek ücret ödemeden Dergilik içeriğinde yer alan 300’e yakın dergiyi indirip okuyabiliyor. Üstelik dergi indirmek ve okumak için kullanacakları aylık 5GB mobil internet de yanında sunuluyor. Dergilik’in dikkat çeken bir özelliği de diğer operatörlerin kullanıcılarına açık olması. Diğer operatör kullanıcıları aylık 14.99 TL karşılığında Dergilik’e abone olabiliyor. Ek olarak, abone olmayan ve olmak istemeyen kullanıcılar dergileri tek tek de satın alabiliyorlar. Bugün uygulamada 100’e yakın dergi ücretsiz, yani diğer operatör kullanıcıları da bu dergileri ücretsiz indirip okuyabiliyor. Ücretli dergiler 3.49 TL, 6.99 TL, 9.99 TL gibi üç farklı fiyat seviyesinden sunuluyor. Uygulamaya giriş yapmak için telefon numarası yazıldıktan sonra SMS ile gelen 4 haneli şifrenin girilmesi yeterli. Turkcell Dergilik’te global yayınlar dahil Türkiye’de okur kitlesi olan tüm dergileri portföyüne dahil etmeyi hedefliyor.

 

Mayıs ayında 1,9 milyon dergi okundu

Her geçen gün daha fazla okuyucuya erişen Dergilik’te Mayıs ayı boyunca okunan dergi sayısı Nisan ayına göre %78 artarak 1,9 milyona ulaştı. Mayıs’ta en fazla mizah, eğlence ve kadın kategorileri altındaki dergiler tercih edildi. 5 ayda indirilen dergi adedi 5 milyon 135 bini bulurken Mayıs ayında en çok Uykusuz, Leman, Atlas, National Geographic ve Bayan Yanı okundu.