fizy İstanbul Müzik Haftası’na muhteşem final

Türkiye’de popüler kültürü yaşatan festival fizy İstanbul Müzik Haftası, müziğin sevilen isimlerinin etkileyici performanslarıyla sona erdi. Festival son gününde Pilli Bebek, Moğollar, Pentagram ve Norm Ender’in ardından Teoman ile hafızalara kazınan bir final yaptı.

Geçen yıl ilki gerçekleştirilen ve 200 bini aşkın müziksevere unutulmaz anlar yaşatan fizy İstanbul Müzik Haftası, bu sene de genç yeteneklere programında yer verirken, efsane isimleri de sevenleriyle buluşturmayı ihmal etmiyor. Türkiye’nin dijital müzik platformu fizy’nin ana sponsorluğunda, Atlantis Yapım ve SM Production işbirliği ile hayata geçen müzik haftasının son gününde rock ve metal müziğin en güçlü yorumcuları seyirciyle buluştu.

Festivalin son günü Ankaralı alternatif rock müziğin önemli gruplarından “Olsun” şarkısıyla bildiğimiz Pilli Bebek’in performansıyla başladı. Ardından sahneye çıkan Anadolu rock’ın en güçlü temsilcisi Moğollar, “Geri Sayım”, “Selvi Boylum”, “Resimdeki Gözyaşları” gibi sevilen şarkılarını seyirciyle birlikte seslendirdi. 2006 yılında yıldızı parlayan ve son şarkılarıyla beğeni toplayan Norm Ender, sevenlerinin de eşlik ettiği “Mekanın Sahibi”, “Deli”, “Benim Stilim” şarkılarını seslendirdi. Yakın zamanda annesini kaybettiği için festivale katılamayacağını açıklayan Haluk Levent, Twitter’daki paylaşımının ardından sahnedeydi. Levent, “Birkaç gün önce annemi yitirdim. Benim için buraya bilet alıp gelen insanlar için en azından şu an, eğlenmeye eğlendirmeye psikolojik olarak hazır olmadığımı hissettim. Size saygımdan dolayı grup arkadaşlarımla gelip sadece iyi akşamlar dilemek istedim. Lütfen beni bağışlayın” dedi.

Günün merakla beklenen ismi Türkiye’nin bir başka efsaneleşmiş grubu Türkiye’deki heavy metal müziğin en başarılı ismi Pentagram sahneye çıktığında seyircideki coşku iyice arttı. Grup, “Bu Alem”, “No One”, “Şeytan” gibi şarkılarını son derece yüksek bir enerjiyle seslendirdi.

Günün son konseri ise; “On Yedi”, “Gemiler”, “Gönülçelen” gibi nice şarkısıyla anılarımızda yer eden Teoman’a aitti. Sanatçı “Duş”, “Uykusuz Her Gece”, “Renkli Rüyalar Oteli”, “İstanbul’da Sonbahar” gibi en sevilen şarkılarını seslendirerek geceye ve fizy İstanbul Müzik Haftası’na yakışır bir finale imza attı.

Konserlerin ardından müzikseverler Volkswagen Arena’da DJ Nikki Wild ve Shantel ile; Kadıköy Sahne’de ise DJ Hakan Küfündür ve DJ Özge 90’lar Türkçe Pop Party ile eğlenceye devam etti.

Pentagram ile heavy metale bir bakış

Konserlerin hemen öncesinde heavy metal müziğin duayen grubu Pentagram’la gazeteci Sinem Vural, “Ülkemizde Heavy Metal Müziğin Serüveni” başlıklı bir sohbet gerçekleştirdi. 1990 yılında yayınladıkları ilk albümü vapurda sattıklarını söyleyen grup, 2020’de çıkacak olan yeni albümün müjdesini verdi. Ekipten Ogün Sanlısoy, “Bugünlerde kimse birbirinin kıyafetini ilginç bulmuyor. Siyah tişörtlü metalci adamlar, hep uzak durulması gerekenlerdi. Biz müzikle iyi bir şeyler yapmaya çalışırken hep yalnızdık. Her türlü zorluğa rağmen aşkla yaptık. Bu yüzden de fazla bağlandık” dedi. Dönemin yokluğu içindeki uğraşın onları bugüne getirdiğini söyleyen Hakan Utangaç ise, zamanında bütün yapım şirketlerini gezdiklerini ve ret cevabı aldıklarını belirtti.