Enerjisa’nın Büyük Verisi artık Turkcell’e Emanet

Türkiye’ye hizmet için güçlerini birleştiren Turkcell ve Enerjisa Enerji, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük projelerinden birini hayata geçirdi. Bu Proje ile, Enerjisa Enerji tüm altyapısını Turkcell’in Gebze ve Ankara’daki veri merkezlerine taşıdı. “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın” diyen Turkcell, kurduğu veri merkezine Enerjisa Enerji’nin 9 Milyonu aşkın müşterisine hizmet verdiği operasyonların 670 TB canlı verisini “sıfır kesinti” ile taşıdı.

Elektrik dağıtım ve perakendeciliğinde Türkiye’nin lider şirketi Enerjisa Enerji ve dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell, Avrupa’nın en büyük SAP HANA ortamının taşınma projesini hayata geçirdi. Türkiye’nin en büyük altyapı yatırımlarını gerçekleştiren ve teknolojiyi geniş kitlelerle buluşturan Turkcell, bu birikimini dijital entegratör olarak 14 ilde 9 milyonu aşkın müşteriye hizmet veren Enerjisa Enerji’nin kullanımına sundu.

Enerjisa Enerji, yürüttüğü büyük operasyonla her saniye gigabaytlarca veri üretirken; sıfır veri kaybı ve sıfır kesintiyle tüm bilgi üretimi ve depolamasının Turkcell veri merkezlerine geçişi, bu alanda örnek çalışma olma özelliği taşıyor. Son teknolojileri bünyesinde tutma, farklı coğrafyalarda gerçek zamanlı yedekleme, ölçeklenebilirlik ve hali hazırda milyonlarca cihaz ve milyonlarca kişinin petabaytlarca verisini barındırabilme özellikleriyle Turkcell veri merkezleri, bu alanda Türkiye’nin en güven veren kurumları olarak dikkat çekiyor.

14 ayda tamamlandı

Enerjisa Enerji, 2017 yılında Turkcell’in Gebze’deki Veri Merkezi ve Ankara Söğütözü’ndeki Yedekleme Merkezi ile çalışma kararı aldı. Enerjisa Enerji’nin Türkiye’nin en büyük enerji şirketlerinden biri olması nedeniyle, milyonlarca kullanıcının 670TB gerçek zamanlı verisini kesintisiz taşımak için 10Gbps ve 8Gbps yedekli iki devre sağlandı. İzmit’teki 56 ve Ankara’daki 26 kabinetin taşınmasıyla, 21 fiziksel ve 12 sanal taşıma yapılmış oldu. Enerjisa’nın kritik veri işleme misyonu nedeniyle, bu projede Turkcell’in 46 mühendisi görev aldı. 14 aylık çalışmanın sonucunda Enerjisa Enerji’nin fiziksel ve mantıksal tüm verilerinin taşınması sıfır kayıp ve kesintiyle başarıyla tamamlandı.

Enerjisa Enerji CEO’su Ziya Erdem Turkcell ile yürütülen proje hakkında şöyle konuştu:

“Faaliyet gösterdiğimiz 14 ilde, 20 milyondan fazla nüfusa hizmet veren ve “Türkiye’nin Enerjisi” olma vizyonuyla yola çıkan bir şirket olarak, yerli ve milli markalarla yaptığımız işbirlikleri bizim için büyük önem taşımaktadır.

Enerjisa Enerji olarak, hem bu yıl başarıyla gerçekleştirdiğimiz halka arzımız hem de her yıl ortalama 1,3 milyar TL yatırımla, gerek sahada gerekse ofislerimizde inovatif projeleri hayata geçiren 10.000 kişilik büyük bir ekiple, ülkemizin ekonomisine ve insanına katkı sağlamak için çalışıyoruz.

Enerjimizle, her gün milyonlarca insanın hayatına dokunuyoruz. Bu sebeple de veri, operasyonumuzun kalbinde diyebiliriz. Veri merkezimizin yeni yerinde, operasyon verilerimizin korunması ve saklanmasının yanı sıra, geleceğin Türkiye’sinde yapacağımız teknoloji yatırımlarının barındırılmasını da hedefliyoruz.  Taşınma sürecini, veri kaybı olmadan ve sahada yürüttüğümüz operasyonlarımızı kesintiye uğratmadan yürüten, Turkcell gibi işinin ehli ve yerli bir marka ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Gelişen Türkiye ekonomisine değer yaratan ve geleceğin Türkiye’sine yaptığı yatırımları her geçen gün artıran bu iki gücün bir araya gelmesi ile çok başarılı bir projeye imza attık. Bu işbirliğinin farklı alanlarda da gelişerek güçleneceğine inancım tam.”

“Enerjisa’nın büyük verisinin kalbini taşıdık”

Konu hakkında bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise şunları söyledi: “Yerli ve milli bir enerji şirketi olan Enerjisa’nın tüm verisinin, yine yerli ve milli bilgi birikimiyle hayata geçirilen Turkcell Veri Merkezlerine taşınmış olması bizi gururlandırıyor. Bugüne kadar her zaman ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın’ dedik ve bu söylemimizi desteklemek için Türkiye’ye büyük yatırımlar yaptık. Enerjisa verilerini, Gebze ve Ankara’daki veri merkezlerimizde barındırmanın ötesinde, bize gurur veren bir diğer şey de böylesine büyük bir yapıyı, Türkiye teknoloji tarihine geçecek bir başarı öyküsü yazarak, kayıpsız ve sorunsuz biçimde taşımamızdır.

Enerjisa, durağan değil; canlı, yaşayan bir veri yapısına sahip. Biz eş zamanlı olarak şirketin büyük verisinin kalbini taşıdık. Enerjisa’nın iş akışında herhangi bir aksama olmadan, kayıpsız taşınması büyük bir operasyonel derinlik gerektiriyor. Bunun yanında, Enerjisa’nın büyük verisi 7 yıl boyunca Turkcell’e emanet edildi. Bu teknolojik başarıyla, Türkiye’nin veri merkezi konusunda yurt dışındaki hiçbir kurum ve merkezden eksiği olmadığını tüm dünyaya gösterdik.”

 

 

Enerjisa Hakkında

Sabancı Holding  ve E.ON iştiraki olan Enerjisa Enerji, kurulduğu 1996 yılından bu yana elektrik dağıtımı ve satışından oluşan iki ana iş kolundaki çalışmalarını operasyonel mükemmellik odaklı yürütmektedir. 14 ilde 9.2 milyon müşteriye ulaşarak yaklaşık 20 milyonu aşkın kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlayan Enerjisa Enerji, aynı zamanda insan, teknoloji ve çözüm odaklı elektrik dağıtım yatırımları ve operasyonları sayesinde sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağlamaktadır. Faaliyetlerini sürdürürken sektördeki yeni fırsatları da değerlendirerek ortaklarına, müşterilerine, çalışanlarına, tedarikçilerine ve topluma değer yaratmayı amaçlayan Enerjisa Enerji, Türkiye’nin en büyük özel sektör halka arzını gerçekleştirerek 8 Şubat 2018 tarihinde hisselerinin yüzde 20’sini halka açmış ve Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştır.