Eğitimde fırsat eşitliğinin öncüsü Turkcell, müşterilerinden data kullanım ücreti almayacak

Turkcell ve Khan Academy Türkçe işbirliği ile öğrenciler artık matematikten, fiziğe, finanstan tıp bilimine kadar 4500’den fazla ücretsiz ders videosuna Turkcell Akademi ve Khan Academy Türkçe platformlarından ulaşacak.

Dünyaca ünlü pek çok eğitim platformuyla işbirliğine giden Turkcell Akademi, dünyanın en büyük ücretsiz öğrenim platformu olarak bilinen Khan Academy’nin Türkiye ofisi ile eğitimde fırsat eşitliğine katkı için dev bir adım attı. Bu işbirliği kapsamında öğrenciler, derslerine yardımcı olacak Türkçe zengin ve kaliteli eğitim içeriklerine Turkcell Akademi veya Khan Academy Türkçe’nin internet siteleri üzerinden ulaşabilecekler. Birinci sınıftan 12. sınıfın sonuna kadar örgün eğitime ait tüm derslerde yardımcı kaynağı ve lisans öğrencilerinin yararlanabileceği bir arşivi de barındıran platformdaki data kullanımından Turkcell müşterileri ücretsiz faydalanacak.

İşçi Sezen: “Eğitimde fırsat eşitliğinde oyunun kuralları değişiyor”

Turkcell Akademi Grup Başkanı Banu İşçi Sezen; “Bundan iki yıl önce Turkcell Akademi olarak bilgiye ulaşmada oyunun kurallarını değiştirmek üzere yola çıktık. Bu zaman içinde, Akademimizi dünyanın en zengin online bilgi kaynağına dönüştürme hedefiyle eğitim konusunda uluslararası alanda en iyilerle işbirlikleri gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeyi sürdürüyoruz. Khan Academy Türkçe ile yaptığımız bu son işbirliği sayesinde öğrencilerin kendisini geliştirmesine katkıda bulunmakla beraber öğretmenlerin de kendi müfredatlarını zenginleştirmesi için olanak sağlıyoruz. Ayrıca velilerin de çocuklarının ödevlerine yardımcı olabilecekleri bir öğrenme platformuna imkan veriyoruz. Tüm bu içeriği ücretsiz sunduğumuz gibi Turkcell müşterilerinin data kullanımından da herhangi bir ücret talep etmiyor, eğitimde fırsat eşitliğine büyük katkı sağlıyoruz. 800 milyondan fazla ders ile dünyanın en büyük ücretsiz öğrenim platformu olarak tanınan Khan Academy’nin sadık bir kullanıcısı olarak tüm müşterilerimizi bu zengin içerikten yararlanmaya davet ediyorum” dedi.

Alp Köksal: “Dünyanın en büyük ücretsiz öğrenim platformuna artık Turkcell ile mobil erişim de ücretsiz”

Khan Academy Türkçe Direktörü Alp Köksal; “Eğitimde dijital dönüşümün her geçen gün hız kazandığı, cep telefonlarının birer öğrenme aracına dönüştüğü günümüzde, dünyanın en büyük ücretsiz öğrenim platformu Khan Academy derslerine Türkçe konuşan herkesin kolayca ulaşabilmesi bizim esas amaçlarımızdan biri. Bu anlamda, Turkcell ile olan işbirliğimizin eğitimde fırsat eşitliği adına önemli bir adım olduğuna inanıyorum. Khan Academy Türkçe olarak 2013 yılından beri STFA Grubu’nun desteği ile hiçbir kar amacı gütmeden, herkese, her yerde, dünya standartlarında bir öğrenim imkânını ücretsiz olarak sunmayı ve Türkçe eğitimde fırsat eşitliğinin güçlenmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Eğitim alanında bir gönüllülük ve sosyal sorumluluk girişimi olarak yola çıkan Khan Academy Türkçe’nin tamamen ücretsiz olarak sunduğu eğitim içeriğine kullanıcıların istediği an ve istediği yerden ücret ödemeden ulaşabilmeleri için Turkcell’in data ücretlerini kaldırma konusunda verdiği destek bizim için çok değerli. Khan Academy Türkçe ve Turkcell işbirliği ile öğrenciler, öğretmenler, okullar, kendini geliştirmek isteyen yetişkinler; kısacası merak eden ve öğrenmek isteyen her bireye bilgiye ulaşmak için bugüne kadar benzeri görülmemiş bir fırsat sunuyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Öğrenciler ve öğretmenler için sonsuz bir kaynak

Bilgi ve iletişim çağında yeni eğitim teknolojilerini sınıflarla buluşturmayı ve eğitim sistemini geliştirmeyi hedefleyen; kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Khan Academy, isteyen herkesin, istediği an, istediği yerde dünya standartlarında bilgiye bedelsiz ulaşabilmesini sağlama konusunda Turkcell Akademi ile birebir örtüşen bir amaca hizmet ediyor. Turkcell Akademi’den de ulaşılabilen eğitim videoları, interaktif alıştırmalar, öğrenciler için seviye tespit ve yönlendirmeleriyle kişiselleştirilmiş bir öğrenim deneyimi sunuluyor. Öğretmenler ve veliler için raporlama özellikleri de bulunan platformda bugüne kadar Türkçeleştirilen 4.500’den fazla ders videosu ile 100.000’den fazla alıştırmaya ulaşmak mümkün.