CIO’lar 925 Mbps Turkcell 4.5G hızını canlı şebeke üzerinde deneyimledi

Turkcell’in Türkiye’nin önde gelen CIO’larını bir araya getirdiği buluşma, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz’ün ev sahipliğinde 9 Mart günü Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde gerçekleştirildi. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve zirvenin ana konuşmacılarından yazar Martin Reeves’in de katıldığı buluşmada, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin teknoloji liderleri olan CIO’lar en hızlı 4.5G’yi Turkcell’le test ettiler. Wi-Fi ve 4.5G teknolojilerinin Turkcell’in canlı şebekesi üzerinde birleştirildiği test sırasında ise 925 Mbps’lere çıkan hızlara ulaşıldı.

Turkcell, 9 Mart’ta düzenlediği Teknoloji Zirvesi’nde Türkiye’nin teknoloji liderlerini bir araya getirdi. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen buluşmaya Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden 50’yi aşkın CIO katıldı. Buluşma sırasında CIO’lar en hızlı 4.5G’yi Turkcell’le test etme imkanı yakalarken, 4.5G ile birlikte gelecek yüksek mobil hızların kurumsal ve günlük hayatta neleri değiştireceği konusunda da fikir alışverişinde bulundular. 4.5G frekansları ve Wi-Fi teknolojisinin canlı şebeke üzerinde birleştirilerek 925 Mbps hızlara ulaşılan toplantıya, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve strateji uzmanı yazar Martin Reeves de katıldı.

4.5G ve Wi-Fi’ı birleştirdi, 925 Mbps hıza ulaştı

Spektrum avantajı ile 4.5G’de en yüksek hızları sunacaklarını belirten Kuruöz, “Mobilde en fazla frekansa, fiber de 1000 Mbps hız sunabilen altyapıya sahibiz. Bugün de burada sizlerle birlikte Wi-Fi ile 4.5G teknolojilerini birleştirip burada sizlerin önünde 925 Mbps hıza ulaştık. İki ay kadar önce de elimizdeki frekanslarla yaptığımız testte 1200 Mbps üzeri hızları görmüştük. 4.5G’de en ileri teknoloji hangisi ise bu teknolojiyi sunabilecek birikime sahibiz. 1 Nisan itibariyle artık Gigabit konuştuğumuz bir dünyaya gidiyoruz ve Gigabit konsepti ile en kaliteli bağlantıyı her yere taşıyacağız.” diye konuştu. Turkcell’in 4.5G frekansları ve Wi-Fi teknolojini birleştirerek ulaştığı hızları toplantıya katılan CIO’lar da deneyimleme fırsatı buldu.

“CIO’lar olarak geleceği doğru öngörebilmeliyiz”

Ana teması “gelecek” ve “değişim” olan Teknoloji Zirvesi’nde kapsamında gerçekleştirilen toplantıda konuşan İlker Kuruöz, dijitalleşmenin CIO’ların ajandasında çok önemli bir yeri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Dünyada artık ‘convergence’, yani yakınsama konuşuluyor. Turkcell olarak biz, dünyada yakınsamaya gidişi çok önceden görerek, Turkcell ile Superonline altyapılarını birleştirmek için 5 yıl öncesinden çalışmaya başladık. Bugün altyapımız entegre hizmetler sunabilmek için hazır durumda. Bu açıdan biz CIO’ların, teknolojinin gideceği yeri doğru öngörebilmemizin büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Ancak bu sayede şirketlerimizi geleceğe hazırlayabilir ve ancak bu şekilde rekabet gücümüzü arttırabiliriz.”