Ekonomiye Kadın Gücü’ne bir gecede 400 bin TL
Turkcell ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın (TİSVA) hayata geçirdiği cepten kalkınma seferberliği kapsamında düzenlenen destek gecesinde, dar gelirli girişimci kadınlar için 400 bin TL ek kaynak toplandı. Bu örnek sosyal borçlanma modeliyle, Türkiye’de ilk defa mikrokredinin verilmesi ve tahsil edilmesi süreçlerine mobil teknolojileri entegre ederek kadınlara fon sağlanması ve 4 yılda 100 bin kadına ulaşılması amaçlanıyor. Destek gecesinin onur konuğu Nobel Ödüllü Bangladeşli iktisatçı Muhammed Yunus: “2003 yılında Diyarbakır’da küçük bir program olarak başlayan mikrokredinin Turkcell’in desteği ve teknolojisiyle çok daha büyük bir yol katettiğini gördüm. 55 bin kadının hayatını nasıl değiştirdiğine şahit oldum. Sistem aynı ama teknolojinin gücü harika“
Paylaşın:
Facebook\'da paylaş Twitter\'da paylaş Yazdır
11.12.2012

Türkiye’nin lider teknoloji ve iletişim şirketi Turkcell, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle başlattığı “Ekonomiye Kadın Gücü” projesi kapsamında, daha çok kadına mikrokredi sağlamak üzere anlamlı bir etkinliğe imza attı. İstanbul Conrad Otel’de iş, siyaset ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla düzenlenen özel destek gecesinin onur konuğu mikrokredi fikrinin öncüsü Nobel Ödüllü Bangladeşli iktisatçı Muhammed Yunus’tu.

Tek gecede 400 bin TL’lik ek kaynak

Geceye katılan iş dünyasının önde gelen isimlerinin katkılarıyla 400 bin TL ek kaynak toplandı. Tamamı Ekonomiye Kadın Gücü fon havuzuna aktarılacak olan 400 bin TL ile yaklaşık bin kadın daha işini kurarak hayallerine kavuşabilecek. Gecede Ekonomiye Kadın Gücü projesi sayesinde ihtiyaç duyduğu krediyi almaya hak kazanan ilk girişimci olan Reyhan Hanım’a da 2 bin TL’Lik sembolik çeki Muhammed Yunus tarafından takdim edildi.

Muhammed Yunus: Turkcell’in teknolojisiyle mikrokredi büyük yol katetti

Aynı zamanda Ekonomiye Kadın Gücü Projesi Danışma Kurulu Onursal Başkanı da olan Muhammed Yunus gecede yaptığı konuşmada, “Türkiye’de mikrokredi 2003 yılında Diyarbakır’da küçük bir proje olarak başladı. O zamandan bu yana Türkiye’ye birçok kez geldim ve her geldiğimde çok büyük yol alındığını ve mikrokredinin hayal dahi edilemeyecek derece büyüdüğünü gördüm. 55 bin kadının hayatını nasıl değiştirdiğine şahit oldum. Ancak bu kez Diyarbakır’da küçük bir program olarak başlayan mikrokredi sisteminin Turkcell’in desteği ve teknolojisiyle çok daha büyük bir yol kat ettiğini görüyoruz. Sistem aynı ama teknolojinin gücü harika“ dedi.

“Cep telefonu kadınların dönüşümünü sağladı”

Cep telefonlarının sadece bir konuşma aracı olmaktan çıkıp bütün toplumu değiştirdiğini vurgulayan Yunus şu örneği de verdi:

“Bangladeş’te 90’lı yıllarda köylerdeki kadınlara cep telefonu vermek üzere GrameenPhone’u kurduk. Herkes bunu çılgın bir fikir olarak gördü ve “Yoksul kadınlar kimi arayacak” diye küçümsedi. Amacımız kadınların birilerini araması değildi. Bu telefonları başkalarına kiralayarak para kazanmalarıydı. Lisans aldık, kadınlara kredi ile cep telefonu verdik. Herkes bu telefonları kiralamaya başladı. Bir anda o kadar ilgi gördü ki 500 bin telefoncu kadın ortaya çıktı. O kadar çok para kazandılar ki… Bu işten para kazanırken bu süreçte o köylü Bangladeşli kadınların dönüşümü de başlamış oldu, çünkü dış dünya ile iletişimleri başladı. Cep telefonundan başbakanı, içişleri bakanını, emniyet müdürünü, medyayı, yakınlarını aramayla başladılar. Telefonu başka amaçlar için de kullanmaya başladılar. Bir anda telefon Alaaddin’in sihirli lambasına döndü ve içinden her istediğinizi yapan dijital bir Cin çıktı.”

Sorunların çözümü için sosyal işletme modeli

Mikrofinans kadar sosyal işletme modelinin de önemli olduğuna dikkat çeken Muhammed Yunus; “Hepimizin bir sorunu çözme için kapasitesi var sadece bu kapasiteyi kullanmıyoruz. Eğer bir sorunun küçücük bir parçasını bile çözebilirsek bu dünyayı fethetmek kadar önemlidir. Bu nedenle çok dar kapsamlı da olsa bir ihtiyacı karşılama bir soruna çözüm bulmak için sosyal işletme modeli kullanılabilir. Örneğin biz Bangladeş’te çok yaygın olan kataraktan dolayı görme kaybıyla mücadele için kendi kendini döndürecek bir hastane kurduk. Parası olan 37 dolar verdi tedavi için, olmayan bir dolar, yarım dolar… Yani parası olmayanın masrafını olandan karşılamış olduk. Bu model öyle başarılı oldu ki peş peşe hastaneler açtık hepsi kendini döndürür hale geldi ve yılda 10 bin ameliyat kapasitesine ulaştık. Bu sosyal işletme ile kar amacı gütmeden yüzbinlerce kişiyi görme kaybına mahkûm olmaktan kurtardık.

Süreyya Ciliv: Daha iyi daha güvenli bir gelecek için kadınlarımızın yanındayız

Gecenin açılış konuşmasını yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de şunları kaydetti :

“Turkcell olarak, kadınlarımızın güçlenmesi ve yalnız olmadıklarını bilmeleri için çıktığımız yolda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Teknolojik altyapımızla, kadınlarımıza sağladığımız istihdamla, kadınlarımızı ekonomiye katmak için hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimizle, Kardelen kızlarımıza verdiğimiz eğitim burslarıyla, girişimcilikle kısacası her alanda kadınlarımızın yanındayız. Kadının güçlenmesi, toplumda hak ettiği yerde olması için fırsat eşitliği çok önemli.. Bildiğiniz gibi kısa süre önce cepten kalkınma seferberliği başlattık. Hedefimiz, kadınlarımızın işini kurması, kalması, güçlenerek geleceğe güvenle bakmaları. Türkiye’deki 37 milyon kadının sadece 7 milyonu çalışıyor. Kadınlarımızın ekonomiye katkısını artırırsak Türkiye’nin büyümesini de ivmelendirmiş olacağız. Kadınlarımızın hayallerini gerçekleştirmek için n FON yazıp 5886’ya SMS göndermeniz yeterli. Bu seferberliğe destek olmak için bu gece bizleri, kadınlarımızı yalnız bırakmayan başta Muhammed Yunus olmak üzere tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Akgül: Yoksulluğun olmadığı bir Türkiye mümkün

TİSVA Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül ise yaptığı konuşmada, “2003 yılında Diyarbakır’da 6 kişi ile başladık, bugün 65 ilde yaklaşık 55 bin kadına mikrokredi sistemimizle ulaşıyoruz. Ama hala milyonlarca kadınımız daha işini kurabilmek için maddi ihtiyaç içerisinde. Turkcell’le birlikte hayata geçirdiğimiz “Ekonomiye Kadın Gücü” bu manada müthiş bir itici güç oldu. Mikrokredi tahsilat sürecini NFC teknolojisiyle entegre ederek dünyada bu alanda bir ilke de imza attık. Turkcell teknolojisi ile mikrokredi alanında yepyeni bir çığır açtı. Turkcell’in Ekonomiye Kadın Gücü Projesi ve teknolojik altyapısıyla 2023 yılında Muhammed Yunus’un da benim de sizlerin de hayal ettiği yoksulluğun olmadığı ilk ülke olabiliriz. Bu mümkün, hayal değil. Turkcell’in desteğiyle tek kuruş kamu kaynağı kullanmadan Türkiye’yi kalkındırabiliriz.”

Ekonomiye Kadın Gücü Hakkında:

Ekonomiye Kadın Gücü projesi, dar gelirli kadınların ekonomik üretime katılımını teşvik etmek, sosyal ve ekonomik olarak güçlenmelerine katkıda bulunmak amacıyla, kadınların gelir getirici bir işe başlamasına veya işini büyütmesine destek olmayı hedefliyor. Turkcell ve TİSVA ‘nın ortaklaşa hayata geçirdiği bu cepten kalkınma seferberliği bir mobil operatör ile mikrofinans kuruluşunu bir araya getiren dünyanın ilk sosyal borçlanma projesi.

Bu örnek sosyal borçlanma modeliyle kadınlara ek maddi fon sağlanması ve  4 yılda 100 bin kadına ulaşılması amaçlanıyor.  Ayrıca Türkiye’de ilk defa mikrokredinin verilmesi ve tahsil edilmesi süreçlerine mobil teknolojileri entegre ederek; TİSVA’nın saha operasyonlarında kredi verme ve tahsilat süreçlerinde nakit akışının azaltılarak elektronik paraya geçmesi; operasyon verimliliğinin artırılmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

Projeye www.ekonomiyekadingucu.com sitesi üzerinden istenildiği miktarda destek vermek mümkün. Dileyenler FON yazıp 5886’ya SMS göndererek proje havuzuna 5 TL bağış yapılabiliyor. (operatör farkı gözetmeksizin. 5886’ya gönderilen her SMS ve bilgilendirme mesajı ücretsiz)

Ekonomiye Kadın Gücü Bilgi Notu

Dünyada

 • Dünyadaki kadınların % 70’i yoksullukla mücadele ediyor.
 • Dünyada işlerin % 66’sını kadınlar yapıyor ve gelirlerin sadece % 10’una sahipler.  Kadınlar ellerine geçen gelirin % 90’ını ailesine harcıyor.
 • Kaynak: Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Göstergeleri

Türkiye’de

 • Türkiye’de 37 milyonluk kadın nüfusu var, sadece 7 milyonu çalışıyor.
 • Her 5 kadından biri yoksulluk sınırında. Okur yazar olmayan veya okul bitirmeyen kadınlarda bu oran % 30’lara çıkıyor.
 • En gelişmiş 20 ülkede kadınların işgücüne katılım oranı ortalama % 51 iken, Türkiye’de bu oran % 28.   (Erkeklerde % 71)
 • Kadınların ekonomik üretime katılımı, 2023’te Türkiye’nin 10. ekonomi hedefi arasında
 • Kaynak: TÜİK, 2010 Türkiye Yoksulluk Çalışması ve 2011 Türkiye İşgücü İstatistikleri

Kadınları ekonomiye kazandırmak için “Ekonomiye Kadın Gücü”

 • Turkcell olarak kadınlarımızın gücünü ortaya çıkartacak her projeye büyük bir heyecanla yaklaşıyoruz. Bu heyecanla, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA)  ve Nobel ödüllü Prof. Muhammed Yunus’un öncülüğünde Türkiye’de Grameen Trust ve kadınların iş sahibi olması için mikrokredi sağlamak amacıyla 2003 yılında hayata geçen “Türkiye Grameen Mikrofinans Programı”nın ana destekçisi olduk.

 • Dünyada ilk defa bir mobil operatör ile mikrofinans kuruluşunu bir araya getiren bu işbirliği kapsamında hayata geçirdiğimiz “Ekonomiye Kadın Gücü projesi ile cepten kalkınma seferberliği başlattık.  

 • Kadınlarımızın ekonomiye katılmasının hem bireysel hem de toplumsal hayatta olumlu bir dönüşüm yaratacağına inanıyoruz.

 • Hayatın karşısında kendi ayakları üzerinde güvenle durabilen kadınlarımızın yetiştirecekleri çocuklar da hayata daha güvenle ve daha büyük ideallerle bakacaklar.

 • “Ekonomiye Kadın Gücü” projesi ile kadınlarımız daha çok üreterek ekonomiye katılacak, hayallerini büyütecek, ailelerine ve geleceğe yatırım yapacak, Türkiye kazanacak.


 • Proje sayesinde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı işbirliğinde ilk etapta 55 bin kadın girişimci Turkcell’in teknoloji ve iletişim gücüyle buluşuyor. 4 yılda 100 bin kadına ulaşmayı amaçlıyoruz.

Projenin temel hedefleri…

 • Türkiye’de ilk defa sosyal borçlanma modelinin hayata geçirilerek kadınların gelir getirici işler yapması için küçük sermaye desteği sağlayan mikrokredi sistemine yeni kaynak oluşturulması.

 • Turkcell’in iletişim ve teknoloji gücünü dar gelirli kadınlar ile buluşturarak kadınların ekonomik üretkenliklerinin artırılması ekonomiye daha fazla katkı sağlamaları.

 • Türkiye’de ilk defa mikrokredinin verilmesi ve tahsil edilmesi süreçlerine mobil teknolojileri entegre ederek;
  • Mikrogirişimci kadının cep telefonu ile temel finansal hizmetlere erişiminin güvenilir kılınması, cep telefonu sahipliğinin pekiştirilerek kadında para yönetimi bilincinin geliştirilmesi
  • TİSVA’nın saha operasyonlarında kredi verme ve tahsilat süreçlerinde nakit akışının azaltılarak elektronik paraya geçmesi ; operasyon verimliliğinin artırılmasına katkı sağlanması
  • Mobil İlan Platformu: Girişimci kadınlara ürünlerini tüm Türkiye’ye pazarlama imkanı
  • Cepten Kişisel Gelişim Eğitimi:   Turkcell’in Mobil Eğitim altyapısı kullanılarak girişimci kadınların kendilerini daha fazla geliştirmelerinin sağlanması
  • Temel Cep Telefonu Eğitimi: Telefonu olmayan kadınlara cep telefonu desteği ve temel eğitim.

Sosyal Borçlanma Sistemi Nasıl Çalışacak?

 • Turkcell tarafından hayata geçirilen www.ekonomiyekadingucu.com sitesi, projede girişimci kadınlarla mikro kredi desteği verecek gönüllüleri buluşturmak için ideal bir platform olarak tasarlandı. Daha fazla kadının mikrokrediden faydalanıp ekonomik üretime katılması için, yenilikçi bir iş modeli geliştirerek hem mobil hem de web üzerinden Türkiye’de ilk defa “sosyal borçlanma” (Crowdfunding) yöntemiyle bireylerin kadın girişimcilere borç veya bağış ile destek vermesini sağlayan bir platform...

 • Destekçiler isterse doğrudan seçikleri bir kadın girişimciye destek verebiliyor. İsteyenler bir kadın girişimci seçmek yerine “Girişimci Fon Havuzu”na da katkıda bulunabiliyorlar.


Girişimci kadınlar mikrokredi sistemine nasıl dahil oluyor?

 • Mikrokredi desteğinin alt ve üst limitlerini TİSVA belirlemiş durumda. Mikrokredi almak isteyen 5 ihtiyaç sahibi bir araya gelip TİSVA’nın yürüttüğü Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’na başvuruyor.
 • TİSVA, yapılmak istenen iş ve mikrokredi süreçleriyle ilgili gerekli bilgilendirme ve eğitimi veriyor.

 • İlk kez başvuranlar, ilk yıl için 100 ile 1000 lira arasında kredi alıyor. 1 yıl vadeli verilen kredisini düzenli ödeyenlerin limiti ikinci yıl 2 bin liraya kadar çıkıyor. Sonraki yıllarda meblağ katlanarak artıyor.

 • Her hafta TİSVA’nın saha tahsildarları tarafından yapılan ziyaretler sonucunda, girişimci kadınlar aldıkları krediyi; %15 hizmet bedeli (Vakfın personel ve işletme giderleri ile Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisini kapsamaktadır) ile beraber 46 haftada haftalık taksitlerle geri ödüyor.

Destek vermek için:

 • www.ekonomiyekadingucu.com (havale/EFT, kredi kartı)
 • FON yazıp 5886’ya SMS gönderilerek proje havuzuna 5 TL bağış yapılabiliyor. (operatör farkı gözetmeksizin. 5886’ya gönderilen her SMS ve bilgilendirme mesajı ücretsiz)

 

Muhammed Yunus Hakkında

Muhammed Yunus mikrokredi kavramını bulan ve geliştiren bankacı ve ekonomi profesörüdür. Mikrokredi konusunda tüm dünyaya öncülük eden Grameen Bankası’nın da kurucusu olan Bangladeşli profesör, 2006 yılında sosyal ve ekonomik gelişim yönünde yaptığı katkılardan ötürü Nobel Barış Ödülü’ne layık bulundu.  2012’de Glascow Caledonian University’e rektör olarak atandı. Bunun dışında Birleşmiş Milletler Fonu’nda Yönetim Kurulu Üyesidir. 2008 yılında hazırlanan “Dünyanın ilk 100 Entellektüeli” listesinde  2. sırada yer alan Yunus, “Banker to the Poor” (Fakirlerin Bankacısı) kitabının da yazarıdır.

Mikrokredi serüvenine 70’li yıllarda kendi cebinden verdiği 27 dolar ile başlayan Muhammed Yunus bugün dünyanın pek çok ülkesinde milyonlarca kadına milyarlarca dolar mikrokredi sağlamaktadır

Yunus’un Ekonomiye Kadın Gücü projesinin Danışma Kurulu Onursal Başkanıdır.

Muhammed Yunus mikrokredi çalışmalarıyla sağlanan başarıdan sonra, şimdi de dünyadaki sosyal sorunların çözümü ve sürdürülebilir kaynaklar için “sosyal işletme”lerin yaygınlaşması konusunda önderlik yapıyor.


Ek Belgeler Tümünü indir
 • Basın Görseli
 • Basın Görseli
 • Bilgi Notu
 • Basın Bülteni - Word Dosyası


E-Bülten Aboneliği
E-bültenimize üye olmak için e-posta adresinizi yazınız.

Turkcell TV+, 2017 yılının ilk günlerinde içeriğini uluslararası kanallarla zenginleştirmeyi sürdürüyor.


Turkcell, bir ilki daha gerçekleştirerek Türkiye’de gerçek 5G ekipmanları ile ilk hız testini gerçekleştirdi.


Turkcell TV+’ın mobil uygulamasında yer alan LifePlus kanalı sporseverleri ekran başına kitleyecek yeni içerikler sunmaya devam ediyor.